The Semifinal One. Mourinho, la a patra semifinală de Ligă pierdută la rând

Jose Mourinho a devenit primul antrenor care se califică de opt ori în semifinalele Ligii Campionilor. Însă portughezul nu a „promovat” decât de două ori în finală, de fiecare dată câștigând ultimul act al competiției

• Mourinho are un procentaj de 25% de calificare în finala Ligii Campionilor, după ce a mers de două ori în ultimul act din opt semifinale jucate

Considerat drept unul dintre cei mai buni antrenori din lume, Jose Mourinho se poate mândri cu cele două Ligi ale Campionilor câștigate, dar și cu performanța de a deveni singurul antrenor din istorie care a ajuns de opt ori în semifinalele competiției. Însă CV-ul lui „The Special One” are o pată destul de importantă: tehnicianul portughez nu a reușit decât două calificări în finala competiției, ratând de patru ori consecutiv în ultimele patru ediții prezența în finală.

De trei ori a fost eliminat Mourinho din semifinalele Ligii din postura de antrenor al lui Real Madrid

Liverpool, Bayern, Dortmund, Barcelona și Atletico, echipele care l-au eliminat pe Mou

„Blestemul” lui Mourinho a început în 2005, când Chelsea a pierdut cu 1-0 la general în fața lui Liverpool, după ce Luis Garcia a marcat un gol controversat, pe care portughezul încă îl consideră „invalidabil”. Doi ani mai târziu, tot Liverpool a eliminat-o pe Chelsea, după 1-1 la finelor celor 210 minute jucate, echipa de pe „Anfield” reușind să se califice la penalty-uri, acolo unde a câștigat cu 4-2.

Mutarea la Real Madrid n-a fost de bun augur pentru „Mou”. Barcelona (3-1 la general), Bayern (3-3 la general, 1-3, după lovituri de departajare) și Dortmund (4-3 la general) au fost echipele care i-au scos pe madrileni din drumul către „La Decima”. Situația nu s-a schimbat nici la a doua sosire a lui Mourinho pe banca echipei de pe „Stamford Bridge”, Chelsea fiind eliminată miercuri seară de Atletico Madrid, după ce portughezul a primit o lecție din partea lui Simeone. Iar „Marca”, ziar care s-a aflat în permanent conflict cu Mourinho când acesta era managerul lui Real, nu l-a iertat pe portughez! „The Semifinal One”, o ironie fină, care a lovit exact în mândria lui Mou, a fost titlul unui material din ediția de miercuri.

Publicat: 01 05. 2014, 19:05
Actualizat: 01 05. 2014, 19:06