Tevez, atac la Ferguson:** „Dacă jucam ofensiv rezultatul era altul!”

Atacantul argentinian Carlos Tevez a criticat, vineri, strategia aplicată de tehnicianul echipei Manchester United, Alex Ferguson, pe parcursul finalei Ligii Campionilor, pierdută, miercuri, scor 0-2, în fața formației FC Barcelona

"Aș fi vrut să evoluez încă de la începutul meciului, dar această decizie revenea antrenorului. Cu o strategie mai ofensivă în primele minute ale finalei, rezultatul meciului ar fi putut să fie diferit", a menționat Tevez pentru cotidianul Daily Mirror.

Atacantul argentinian a evoluat, miercuri, în finala Ligii Campionilor, de la debutul reprizei secunde atunci când Manchester United era deja condusă cu scorul de 1-0.

Tevez, nemulțumit de perioada scurtă de timp jucată în finala LC, a disputat probabil ultima sa partidă pentru Manchester United, mai multe cluburi, printre care Liverpool, Manchester City sau Real Madrid, aflându-se în negocieri pentru un posibil transfer al atacantului argentinian.

Formația spaniolă FC Barcelona a câștigat Liga Campionilor, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), deținătoarea trofeului, Manchester United, în ultimul act al competiției disputat la Roma.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 29 05. 2009, 14:56
Actualizat: 29 05. 2009, 15:04