Ter Stegen, repriză catastrofală împotriva lui Bayern! Barcelona n-a mai pățit niciodată asta în istorie. Nemții, cu gândul la marele meci cu Brazilia

Barcelona a avut o repriză de coșmar în fața lui Bayern și a luat nu mai puțin de patru goluri într-o jumătate de oră, lucru care nu i s-a mai întâmplat niciodată în istorie în Liga Campionilor.

Marc Andre-ter Stegen a avut o repriză catastrofală la Lisabona. Complet depășit de miza meciului, germanul a trăit periculos la fiecare ocazie a lui Bayern. La începutul anului, presa din Spania a scris despre un conflict deschis între Ter Stegen și Leo Messi, care și-au aruncat cuvinte grele în timpul unui antrenament. A fost un semn clar că vestiarul Barcelonei nu este unul unit.

Ter Stegen, repriză de coșmar în Liga Campionilor! Muller, pe urmele legendarului Inzaghi

Ter Stegen nu a putut interveni la primele două goluri, a dat o sumedenie de pase greșite, iar apărătorii nu și-au dat nici ei seama ce se întâmplă cu unul dintre cei mai valoroși portari din Europa.

Internaționalul german a oferit numeroase cadouri și nu a fost deloc inspirat în momentele importante, în probabil cel mai slab meci pe care l-a făcut în carieră. Ter Stegen are o clauză de reziliere de 180 de milioane de euro, un impediment serios în calea unui transfer. În vârstă de 28 de ani, germanul sosit în Spania de la Monchengladbach mai are contract cu Barcelona până în 2022.

Golul al patrulea a fost unul special pentru cei de la Bayern, dar mai ales pentru Thomas Muller. Mijlocașul a ajuns la 46 de goluri în Liga Campionilor, egalându-l pe cunoscutul Filippo Inzaghi.

Partida de vineri seara ne-a adus aminte de umilința trăită de Brazilia în fața Germaniei, la Mondialul din 2014.

Atunci, nemții au ajuns în finala turneului final după ce s-au impus cu 7-1, Muller marcând și în acel meci care a intrat în istorie. În partida de acum 6 ani, Germania a marcat 5 goluri în primele 45 de minute.

Publicat: 14 08. 2020, 23:06
Actualizat: 23 08. 2020, 00:37