Surpriză de proporții în Liga Campionilor: Ludogoreț, eliminată din primul tur. VIDEO | Moți a văzut cartonașul roșu

Ludogoreț, echipa românilor Cosmin Moți, Dragoș Grigore și Claudiu Keșeru, a fost eliminată, miercuri, din Liga Campionilor. Campioana Bulgariei a pierdut și meciul retur din turul 1 preliminar, contra lui Ferencvaros, scor 2-3, iar maghiarii s-au calificat cu 5-3, la general.

Meciul a debutat cum se nu putea mai rău pentru campioana ultimelor opt ediții de campionat din Bulgaria. Kharatin și Skvarka au punctat în minutele 17 și 21, iar misiunea calificării a devenit tot mai dificilă. Terziev a redus din diferență în minutul 24, iar Swierczok a ratat un penalty cinci minute mai târziu, după ce a încercat o execuție în stilul „Panenka”.

După pauză, Claudiu Keșeru a fost introdus pe teren, însă tot maghiarii au înscris. Nguen a dus scorul la 3-1 în minutul 48, iar scorul final, 3-2 pentru campioana Ungariei, a fost stabilit de autogolul lui Heister, din minutul 69.

Cosmin Moți a fost eliminat direct după o intervenție foarte dură asupra unui adversar la mijlocul terenului, din minutul 82. Astfel, după 2-1 în tur pentru Ferencvaros, maghiarii s-au impus și la Razgrad, iar campioana Bulgariei a fost eliminată.

La gazde, Dragoș Grigore nu a fost inclus în lot.

VIDEO cu golurile din Ludogoreț – Ferencvaros 2-3

În turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, Ferencvaros o va întâlni pe Valletta (Malta). De partea cealaltă, Ludogoreț retrogradează în Europa League, iar echipa celor trei români va evolua în turul secund, împotriva islandezilor de la Valur Reykjavik.

Publicat: 18 07. 2019, 08:20
Actualizat: 18 07. 2019, 08:25