SuperMario!** O „dublă” a lui Gomez a semnat prima înfrângere a lui City în ultimele două luni

Roberto Mancini și-a respectat promisiunea și a venit la München hotărât să obțină victoria. City a controlat jocul până în momentul primirii primului gol (39), dar a căzut apoi și a pierdut cu 0-2. „Cetățenii” rămân cu un singur punct după două etape.

Fără Arjen Robben, menajat, jocul de pase al lui Bayern a funcționat greoi la început. După o jumătate de oră în care și-au turat motoarele și au avut emoții mari la execuțiile lui Dzeko și Nasri, bavarezii au pus treptat stăpânire pe joc, iar ratarea imensă a lui Schweinsteiger (36), care a trimis peste poarta goală din doi metri, avea să anunțe dezlănțuirea lui Bayern. Mai întâi, Kroos a tras din careul mic, Hart a respins salvator, dar Mario Gomez s-a aflat pe fază și a introdus mingea în plasă pentru 1-0 (38). La ultima fază a primei reprize, Gomez a realizat „dubla”, marcând din nou din apropiere, după o lovitură liberă executată de Schweinsteiger. Internaționalul german a ajuns astfel la al 11-lea gol stagional în 11 partide.

APĂ‚RAREA, PUNCTUL FORTE AL NEMȚILOR
Oaspeții n-au reușit să-și surprindă cu nimic adversarul după pauză, iar Kun Aguero a fost neutralizat total de fundașii centrali ai nemților, Boateng și Van Buyten. Bayern s-a aflat la cârma meciului până la final, iar grupul lui Heynckes arată mai bine de la săptămână la săptămână.

Neuer a ajuns la al 10-lea meci consecutiv fără gol primit, gazdele acaparând toate superlativele partidei: posesia (56%), șuturile la poartă (21) și numărul ocaziilor de gol (6).

Publicat: 28 09. 2011, 00:40
Actualizat: 28 09. 2011, 00:51