Strategia prin care Inter a învins-o pe AC Milan în semifinalele Ligii Campionilor. „A fost surprinsă de abordarea asta!”

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional român, a dezvăluit strategia prin care Inter a învins-o pe AC Milan în semifinalele Ligii Campionilor.

Inter s-a impus în manșa tur din semifinalele Ligii Campionilor cu AC Milan, scor 2-0, iar Ilie Dumitrescu a rămas plăcut surprins de abordarea jucătorilor lui Simone Inzaghi.

Mai mult, fostul jucător al echipei naționale a României a explicat și cum a reușit Simone Inzaghi să îl surprindă pe Stefano Pioli la meciul din semifinalele Ligii Campionilor.

Este cea mai bună repriză pe care am văzut-o eu, la nivel internațional, a lui Inter. Linia de mijloc, inspirată. În benzi, Dimarco și Dumfries au participat pe faza ofensivă. Inzaghi, inspirat cu Dzeko.

Cuplul de atacanți a câștigat foarte multe dueluri, un plus de viteză față de cei de la Milan. Pe lângă goluri, au mai fost câteva situații de a marca.

Milan a fost surprinsă de abordarea asta. Inter, echipă reactivă, a fost extrem de eficientă.

Mă uitam la duelurile din benzi, Saelemaekers cu Dimarco și Messias cu Dumfries, parcă erau de la juniori cei de la Milan, diferență mare”, a spus Ilie Dumitrescu, conform Digisport.

Manșa retur dintre Inter și AC Milan se joacă marți, 16 mai, ora 22.00, iar învingătoarea dintre cele două echipe se va califica în finala Ligii Campionilor, acolo unde va întâlni una dintre Real Madrid sau Manchester City. În manșa tur, cele două grupări au terminat la egalitate, scor 1-1, iar returul are loc miercuri, 17 mai, ora 22.00.

Ce a spus Stefano Pioli după AC Milan – Inter 0-2

Nu mi-a plăcut arbitrul. A avut dublu standard în situaţiile la limită, dar nu voi intra acum în detalii. Inter a jucat mai bine în prima repriză şi a marcat două goluri. Noi poate ne-am descurcat mai bine în repriza a doua. Trebuie spus că până în minutul 7 adversarii nu au intrat în careul nostru. Apoi imediat au marcat.

Trebuie să continuăm să credem, meciurile se schimbă. Vom încerca să ne descurcăm mai bine în retur. Meciul a fost complicat din punct de vedere mental şi tactic. În repriza a doua am văzut o reacţie grozavă. Va trebui să facem asta şi pe 16 mai.

Acum trebuie să ne ridicăm nivelul. Avem nevoie de o evoluţie diferită. Există dezamăgire în rândul jucătorilor, dar şi voinţa de a răsturna rezultatul”, a răbufnit Stefano Pioli, potrivit gazzetta.it.

Publicat: 11 05. 2023, 10:01
Actualizat: 11 05. 2023, 10:18