Steaua U19, dominată de puștii lui Schalke! Cum arată statistica meciului

În partea a doua, steliștii au scăpat de emoții și au început să atace poarta nemților. Puștii campioanei României au avut câteva ocazii importante, au ratat un penalty, însă cei care au marcat au fost tot nemții:

Faulturi comise: 18-11

Fără să surpindă, puștii Stelei au suferit în meciul cu echipa similară a lui Schalke, într-o partidă care contează pentru UEFA Youth League.

În prima repriză, nemții au dominat categoric. Mingea a fost mai tot timpul în terenul steliștilor. Pe lângă experiența superioară în astfel de competiții tari, cei de la Schalke au s-au impus prin calitate și organizare.

În celălalt colț, puștii campioanei României au început meciul cu emoții, iar lipsa omogenității și experienței și-au spus cuvântul. Reamintim că Steaua sub 19 ani a fost încropită în această vară, fiind un amestec de jucători crescuți în propria curte și copii împrumutați în special de la Viitorul. Meciul s-a mai echilibrat înspre finalul primei părți, după ce steliștii au scăpat de trac.

Statistica primei reprize susține spusele de mai sus. După 45 de minute, Schalke a avut însă numai 1-0 pe tabelă:

Ocazii de gol: 9-2

Șuturi pe poartă: 3-1