Steaua Roșie a produs surpriza sezonului în Liga Campionior! Liverpool a fost răpusă de uriașul Pavkov pe „Marakana”. Cum arată clasamentul în Grupa C

Steaua Roșie Belgrad a învins Liverpool cu scorul de 2-0 și a oferit cea mai mare surpriză din actualul sezon al Ligii Campionilor. Sârbii au uimit întregul continent după ce au reușit să se califice în grupe, iar acum țin din nou capul de afiș. După 0-0 cu Napoli în prima etapă, campioana Serbiei a terminat fără gol primit și confruntarea cu Liverpool.

Liverpool a început dezastruos meciul de pe „Marakana”. Steaua Roșie a dominat partida încă din primele minute, iar dăruirea sârbilor a fost răsplătită în minutul 22. Uriașul Pavkov (1.93m) a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Marko Marin. După alte șapte minute, Pavkov a profitat de o pasă greșită a lui James Milner, a pornit de unul singur spre poarta lui Alisson, după care a șutat violent de la 25 de metri. Liverpool n-a reușit să se trezească până la pauză, astfel că publicul de la Belgrad era în delir după primele 45 de minute.

Repriza secundă s-a desfășurat complet diferit. Liverpool a dominat încă de la reluare, dar n-a reușit să revină pe tabelă. Robertson și Salah au nimerit bara, iar Borjan a fost la post în restul timpului. Dacă în prima repriză raportul posesiei a fost 54% – 46%, în favoarea lui Liverpool, „cormoranii” au controlat balonul în aproape 80% din timpul reprizei secunde. Chiar și așa, defensiva lui Vladan Milojevic s-a descurcat cu brio.

În urma acestui rezultat, Steaua Roșie Belgrad a ajuns la patru puncte și a egalat PSG în clasamentul Grupei C. Francezii mai au de disputat jocul de pe „San Paolo” cu Napoli. Liverpool rămâne lider, cel puțin pentru moment, cu șase puncte. Vicecampioana Europei va merge la Paris în runda următoare, iar în ultima etapă va primi vizita lui Napoli. Situația este extrem de complicată în acest moment în Grupa C, iar sârbii pot spera la locul 3 după victoria superbă obținută în această seară.

Publicat: 06 11. 2018, 21:48
Actualizat: 06 11. 2018, 21:49