Solskjaer nu se predă: „Munții sunt făcuți pentru a fi cuceriți”. Norvegianul a oferit declarația serii, în ciuda înfrângerii cu PSG

Prima înfrângere cu United nu îl sperie pe Ole Gunnar Solskjaer. Chiar dacă echipa sa a pierdut cu 2-0 pe teren propriu împotriva lui PSG, norvegianul apreciază că formația calificată în sferturile Ligii Campionilor se va decide la Paris: „Munții sunt făcuți pentru a fi cuceriți, nu? Nu putem să spunem că gata, calificarea e închisă. Ne vom duce la Paris și vom încerca să facem un meci bun, trebuie să jucăm mai bine decât am făcut-o în seara asta, evident. A fost un prim test împotriva unei echipe de calitate și l-am picat„.

Solskjaer a declarat că Tuchel nu l-a surprins cu nimic. Se aștepta ca neamțul să abordeze o strategie prin care să nu riște. Jocul s-a rupt în urma unei faze fixe, iar de acolo PSG a controlat meciul. „Confruntarea a decurs mult timp așa cum ne așteptam. În prima repriză, ambele formații au fost prudente, era important pentru amândouă să nu ia gol. Din păcate, noi am primit gol la acea fază fixă și de acolo ceva s-a rupt. PSG a controlat jocul apoi, au experiența necesară să evolueze astfel„, a completat managerul la conferința de presă.

PSG s-a impus cu 2-0 la Manchester, după golurile lui Kimpembe și Mbappe. Francezii au prima șansă în returul de la Paris.

Publicat: 13 02. 2019, 08:58
Actualizat: 13 02. 2019, 08:59