Simeone, laude la adresa adversarilor: ” E foarte plăcut să urmărești Borussia”. Discursul plin de respect al antrenorului, după 0-4 în Germania

Borussia Dortmund a făcut din nou spectacol în ultimul meci din Liga Campionilor, 4-0 cu Atletico Madrid, iar superioritatea nemților a fost recunoscută de antrenorul spaniolilor, Diego Simeone.

Dortmund este neânvinsă în acest sezon. În toate competițiile are 12 succese și 3 egaluri, iar „mașinăria” pusă în funcțiune de Lucien Favre rulează din ce în ce mai bine. În cel mai greu test de până acum, Dortmund a jucat magistral. Atletico Madrid nu a fost capabilă să stopeze lungul șir de victorii al adverarilor. Trupa lui Simeone nu a avut antidot, iar la final tehnicianul a recunoscut că Borussia a controlat cele 90 de minute de o manieră clară.

„Au jucat foarte eficient, au fost foarte dinamici. E atât de important să pui presiune pe adversar, să recuperezi mingea și să ai o posesie rapidă, iar ei au fost minunați la acest capitol. Dortmund joacă excelent în acest moment, e foarte plăcut să îi urmărești, ca spectator. Rezultatul e unul clar, chiar dacă în prima repriză am avut și noi câteva oportunități. Dar a fost 4-0, la ce bun că ne-am creat ocazii? Dincolo de rezultat, am văzut câteva lucruri bune la echipa mea„, a spus Simeone pentru UEFA.

După 3 etape, Grupa A  este dominată de Dortmund, 9 puncte. Pe locul 2 se află Atletico, 6 puncte, iar pe 3 Monaco, cu un singur punct. Ultima poziție este ocupată de Brugge, cu un punct.

În următoarea seară de Liga Campionilor, Borussia se deplasează la Madrid, iar Monaco primește vizita lui Brugge. Ambele meciuri sunt programate pe 6 noiembrie.

Publicat: 25 10. 2018, 10:35
Actualizat: 25 10. 2018, 10:36