Simeone, încântat de evoluția fotbaliștilor săi în meciul cu AC Milan: „Ne așteaptă un sfert de finală dificil și periculos”

Antrenorul formației Atletico Madrid, Diego Simeone, și-a lăudat echipa după ce a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor o performanță repetată abia după 17 ani, spunând că are la dispoziție un grup de fotbaliști care joacă extraordinar, inormează AFP.

„Sunt fericit pentru că am un grup care joacă fotbal într-o manieră extraordinară și are o enormă pasiune pentru acest joc. Sunt de asemenea fericit pentru publicul numeros care a venit la stadion, pentru drapelele fluturate, a fost frumos. Am fost puternici la începutul meciului, dar ei au jucat bine și evident că noi am complicat lucrurile. Este un bun moment, după atât timp. Ne așteaptă un sfert de finală dificil și periculos, trebuie să ne refacem și să contiuăm pe aceeași linie. Nu îmbrățișez ideea de a anunța cu cine doresc să jucăm în continuare, mai sunt șapte echipe extraordinare”, a declarat Diego Simeone.

Și antrenorul echipei eliminate, AC Milan, Clarence Seedorf, s-a declarat mulțumit, într-un fel, de jocul elevilor săi, apreciind că aceștia nu au putut mai mult în fața unui adversar atât de puternic.

„Am văzut un Milan foarte bun. Nu am reușit să marcăm pe teren propriu, dacă am fi făcut-o poate am fi schimbat lucrurile. A fost un meci mare făcut de Atletico, care a marcat un frumos gol prin Costa. Echipa a reacționat curajos pentru a egala, dar al doilea gol primit ne-a produs mult rău. Acest gol a ucis repriza a doua, iar jucătorii mei nu au mai reacționat, chiar dacă au încercat. Dacă privim a doua repriză, da, Atletico a meritat calificarea, pentru că și-a creat multe ocazii. Suntem dezamăgiți, este normal, dar nu ne-a lipsit dorința. Jucătorii nu au putut mai mult, nu au avut «spațiu mental» pentru a reacționa. Am pierdut în fața unei mari echipe, dar mâine trebuie să ne regăsim entuziasmul”, a spus Seedorf.

Echipa spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-1), formația italiană AC Milan, în manșa secundă a optimilor competiției.

În tur, la Milano, Atletico s-a impus cu scorul de 1-0.

În partida retur, golurile spaniolilor au fost marcate de Diego Costa ‘3, ’85, Arda Turan ’40 și Raul Garcia ’70, în timp ce pentru italieni a înscris Kaka, în minutul 27.