Și-au uitat „drogul”!** Catalanii: „Am pierdut două puncte!” Recordul negativ trecut de Pep Guardiola în palmares

Milan a dat lovitura pe Nou Camp! Cea mai bună echipă a lumii din ultimii ani s-a văzut condusă cu unul dintre cele mai rapide goluri din istoria Ligii, marcat de Pato. Lucrurile au intrat în normal pentru spanioli după golurile Pedro și Villa. Thiago Silva a smuls egalul și aprecierile italienilor cu o lovitură în ultimele secunde

„Să câștigi e un drog”, spunea Xavi înaintea meciului. Spaniolii au uitat ce știau cel mai bine si au pierdut doua puncte

Record negativ pentru Pep!

De cinci ani nu au mai pierdut catalanii puncte în prelungirile meciurilor. Pep își trece în palmares și un record negativ: este pentru prima dată în istorie când Barca nu câștigă în primul meci din grupe jucat acasă, asta după ce Barca a avut o posesie de 74 la sută

FC Barcelona – AC Milan scor 2-2, în grupa H a Ligii Campionilor

Golurile gazdelor au fost marcate de Pedro ’36 și Villa ’50, în timp ce pentru oaspeți au înscris Pato ‘1 și Thiago Silva ’90+2.

Reușita lui Pato din secunda 30 reprezintă cel mai rapid gol al primei etape din întreaga istorie a Ligii Campionilor. Cel mai rapid gol din istoria competiției îi aparține olandezului Roy Makaay, care a înscris după 10,03 secunde, în meciul Bayern Munchen – Real Madrid, din martie 2006.

În celălalt meci al grupei H, echipa cehă Viktoria Plzen a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formația bielorusă BATE Borisov. Gazdele au deschis scorul prin Bakos, în minutul 45+1, oaspeții reușind egalarea prin Bressan, în minutul 69.

Următoarea etapă (28 septembrie): BATE Borisov – FC Barcelona și AC Milan – Viktoria Plzen.

Publicat: 13 09. 2011, 23:55
Actualizat: 14 09. 2011, 00:02