Sfântă calificare. CFR elimină Maccabi, după 2-2 în Israel și continuă în Champions League

Dan Petrescu știa că acel 1-0 din Gruia nu era suficient pentru o calificare în turul 3. Într-o atmosferă vulcanică, cu fani împătimiți cum rar se pot vedea în România și pe o căldură de peste 30 de grade, CFR se aștepta să pătimească în Israel. Astfel, clujenii au început cu tupeu meciul de la Metanya. Rondon a avut o șansă uriașă să deschidă scorul, dar a ratat incredibil, cu poarta goală (12). Seara nu începea deloc bine pentru CFR, iar Maccabi egala scorul la general. Blackman a marcat după o bâlbâială mare în defensiva clujenilor, la o fază fixă și atmosfera devenea ca un vacarm (15). În acele clipe dificile avea să salveze situația jucătorul de la care s-ar fi așteptat cel mai puțin fanii CFR-ului.

Bordeianu, cel mai bun meci în Europa. Culio, șut ca la Roma

Bordeianu a fost primul la o minge în careu, a căzut faultat și s-a dictat penalty. Culio a făcut 1-1, iar CFR avea din nou scor de calificare și le tăia elanul israelienilor (18). A urmat un asalt spre poarta lui Arlauskis, la care apărarea lui Petrescu a făcut față cu greu. Clujenii au avut noroc la ocaziile mari ale lui Rikan (32) și Shechter (35). Repriza avea să se încheie perfect pentru români. Culio a prins un șut ca la Roma, în urmă cu 11 ani, portarul Gianniotis a respins în fața, iar Rondon nu mai putea rata (42). Era 2-1 la pauză pentru campioana României, iar fanii clujenilor își căutau deja bilete de avion spre Glasgow.

Golul lui Cohen și o repriză de emoții

Maccabi avea nevoie de încă 3 goluri, dar n-a ieșit ca o echipă descumpănită, de la vestiare. Cohen a marcat un eurogol și s-a făcut 2-2 chiar din minutul 48. Era exact începutul de repriză pe care nu și-l doreau românii. Speranța israelienilor revenea și CFR avea de luptat o repriză cu un public aprins și o echipă cu mult tupeu. Maccabi ataca în raiduri iar CFR se apăra aproape disperat cu mai toată echipa în preajma careului. Devenea genul de meci în care orice suporter dezvolută o obsesie din privitul la cronometru. Burcă a tremurat serios, speriat că își putea marca în proprie poartă (52). Scopul CFR-ului era să scoată din ritm adversarul. Aici s-a văzut experiența lui Culio sau Omrani, care au mai scos câte un fault atât de util într-o astfel de situație tensionată. „Aripile” Omrani și Păun deveneau fundași laterali pe faza defensivă, iar CFR se apăra cu 6 oameni pe linia de fund, în situațiile de atac pozițional ale lui Maccabi, în ultimele minute. Pe final a intrat și Țucudean, iar Maccabi și-a pierdut din speranțe, după minutul 80.

CFR elimină al doilea adversar din Champions League și o așteaptă o dublă cu Celtic, iar primul meci va fi miercuri, la Cluj. Dan Petrescu își continuă visul.

Publicat: 30 07. 2019, 22:03
Actualizat: 30 07. 2019, 22:06