Bănel Nicoliță reloaded! Jucătorul care a „vrut” să îl copieze pe fostul stelist, autogol incredibil în Șahtior – Real Madrid | VIDEO

Sergiy Kryvtsov, fundașul central în vârstă de 30 de ani și căpitanul lui Șahtior Donețk, a reușit un autogol incredibil în meciul cu Real Madrid.

Șahtior Donețk și Real Madrid s-au întâlnit în cadrul etapei a treia din grupele Ligii Campionilor, pe Stadionul NSC Olimpiyskiy din Kiev, iar „galacticii” s-au impus cu scorul de 5-0.

Scorul a fost deschis în minutul 37, printr-un autogol incredibil al lui Sergiy Kryvtsov.

Sergiy Kryvtsov, autogol incredibil în Șahtior – Real Madrid, în Liga Campionilor

Lucas Vazquez a centrat, de pe partea dreaptă, pentru Karim Benzema, care a fost la un pas să preia din marginea careului, însă ucraineanul Sergiy Kryvtsov i-a luat fața, dar a respins greșit, direct în propria poartă.

Căpitanul lui Șahtior s-a prăbușit pe teren și și-a pus mâinile pe față. Parcă lui nu i-a venit să creadă ce a făcut.

Autogolul lui Sergiy Kryvtsov a stabilit scorul primei reprize, 1-0 pentru Real Madrid. Acest autogol amintește de cel al lui Bănel Nicoliță, într-un meci Steaua – Real Madrid, în anul 2006, tot în cadrul grupelor Ligii Campionilor.

Shakhtar Donetsk’s Ukrainian defender Serhiy Kryvtsov scores an own goal next to Real Madrid’s French forward Karim Benzema during the UEFA Champions League football match between Shakhtar Donetsk and Real Madrid at the Olympic Stadium in Kiev on October 19, 2021.,Image: 638762404, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

În partea a doua a jocului, Vinicius a reușit dubla în minutele 51, respectiv 56, ducând astfel scorul la 3-0. A urmat apoi golul de 4-0 al lui Rodrygo, din minutul 65. Benzema a înschis jocul în minutul 90+1, când a marcat pentru 5-0.

În urma acestui rezultat, Real Madrid se clasează pe locul secund în Grupa D, cu 6 puncte, la egalitate cu liderul Sheriff Tiraspol. Inter ocupă locul 3, cu 4 puncte, iar Șahtior este codașa grupei, cu un singur punct obținut în cele trei meciuri jucate până acum.

Publicat: 20 10. 2021, 00:19
Actualizat: 20 10. 2021, 00:23