Serge Gnabry, dublă istorică împotriva lui Chelsea: „L-a trimis Arsenal la Bayern, ca să dărâme zidul!” Coincidență stranie pentru jucătorul crescut de „tunari” | VIDEO

Chelsea – Bayern | Nemții au făcut instrucție la Londra, iar MVP-ul partidei din optimile Champions League a fost, cine altul?, Serge Gnabry. Jucătorul crescut de Arsenal a reușit „dubla” și și-a trecut în palmares o coincidență stranie.

Serge Gnabry a deschis scorul în minutul 51 și l-a majorat trei minute mai târziu. De fiecare dată, pasator a fost Robert Lewandwski.

„Arsenal l-a trimis la Bayern ca să dărâme zidul”, a scris imediat după goluri unul dintre fani. Aluzia este evidentă la Stamford Bridge, arena lui Chelsea. Gnabry a jucat ca junior și pentru Arsenal. Jucătorul de 24 de ani și-a început cariera de senior în echipa din nordul Londrei, pentru care a jucat între 2012 și 2016

Aripa lui Bayern a reușit astfel să marcheze al șaselea gol al carierei, în Liga Campionilor, toate marcate la Londra. Mai mult de atât, toate șase au fost marcate în acest sezon de Champions League. Patru dintre goluri au fost împotriva lui Tottenham, iar două dintre ele împotriva lui Chelsea.

Tottenham – Bayern s-a terminat 2-7 în faza grupelor.

Chelsea: Caballero – Azpilicueta, Christensen, Rudiger – James, Kovacic, Jorginho, Alonso – Barkley, Giroud, Mount

Bayern: Neuer – Pavard, Boateng, Alaba, Davies – Kimmich, Thiago Alcantara – Coman, Muller, Gnabry – Lewandowski

Publicat: 25 02. 2020, 23:38
Actualizat: 26 02. 2020, 00:28