Schalke, aproape de o surpriză uriașă pe Bernabeu! Di Matteo: „Am sperat că ne vom califica, dar Ronaldo a făcut diferența”

Antrenorul Roberto Di Matteo a sperat că echipa sa, Schalke 04, va reuși să se califice în sferturile Ligii Campionilor în urma partidei de marți, cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, însă atacantul gazdelor Cristiano Ronaldo a făcut diferențe prin cele trei goluri marcate în cele două manșe.

„Am făcut un meci mare și am sperat să mergem mai departe. Am marcat patru goluri împotriva echipei Real Madrid, dar nu ne-am calificat. Suntem fericiți, dar triști în același timp. Am avut și puțin ghinion, am lovit bara la ambele meciuri. Cristiano Ronaldo a făcut diferența în tur și în această seară. Le-am făcut viața grea celor de la Madrid. Atmosfera nu a fost ușoară pentru ei. Nu le-am permis să dicteze jocul și nu este ușor să joci sub presiune. Când joacă Real Madrid, toată lumea se așteaptă la o victorie. Există multă presiune aici și suporterii au dreptul să-și exprime opinia. Totuși, Ancelotti este un antrenor de top, de clasă mondială. Real Madrid are un foarte bun tehnician și știe perfect ce are de făcut. Echipa noastră este tânără, dar a dat totul în această seară”, a declarat italianul, potrivit site-ului oficial al UEFA.

Formația Real Madrid a fost învinsă, marți, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (2-2), de echipa Schalke 04, însă s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deoarece în tur s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-0.

Pentru campioana Europei au marcat Cristiano Ronaldo ’25, ’45 și Benzema ’53, iar pentru Schalke au înscris Fuchs ’20, Huntelaar ’40, ’84 și S. Sane ’57.

Publicat: 11 03. 2015, 15:03
Actualizat: 11 03. 2015, 15:04