Șahtior a terminat meciul cu Porto în „9”, Lucescu a ÎNNEBUNIT! „It’s a SHAME!”

Șahtiorul lui Mircea Lucescu a fost învins de FC Porto, scor 1-2, în deplasare, iar tehnicianul român al ucrainenilor a explodat pur și simplu la finalul partidei.

Șahtior a condus pe ‘Estadio Dragao’, însă Porto a revenit printr-un gol fabulos înscris de Hulk (’28). În minutul 40, Șahtior a rămas în inferioritate, după eliminarea lui Rakitskiy, pentru un fault dur. La 11 minute după pauză Porto a preluat conducerea, prin reușita lui Kleber, iar Șahtior nu a mai găsit forța să revină.

Totul s-a teriminat în minutul 80, când Chygrynskiy a văzut al doilea „galben”, iar Șahtior a rămas în „9”.

Fluierul final a declanșat furia în tabăra oaspeților, care, în frunte cu Mircea Lucescu, au criticat dur arbitrajul. „Il Luce” a încercat să poarte un dialog cu centralul partidei chiar pe culoarul de acces spre gazon. „It’s a shame”, a fost auzit urlând Mircea Lucescu spre central.

Deciziile sunt cele care m-au enervat. Dispar divele de pe terenul de joc și apar dive printre arbitri. Atacul lui Rakitskiy a fost dur, dar și adversarul a intrat tare. Dacă el nu se ridica direct, nu mai dădea arbitrul roșu. Am avut gol valabil, am greșit la golul lui Hulk. E o chestiune de lipsă de experiență.

Sunt încă nervos, nu pot să ma concentrez. Sunt arbitri tineri, care își doresc să fie protagoniști. Arbitrul s-a lăsat influențat de reacția tribunelor. Nici nu știu dacă a fost penalty, mă voi uita la reluări. Hulk caută contactul de fiecare dată.”, a declarat Mircea Lucescu la Dolce Sport.

Nu ne așteptam ca meciul să decurgă așa. Să primim două cartonașe roșii. Îmi găsesc greu cuvintele acum. La acest nivel e extrem de greu să joci și fără un jucător, dar cu doi. Nu cred că are sens să dăm acum vina pe arbitru. Am avut ocaziile noastre și le puteam fructifica„, a declarat Răzvan Raț la Dolce Sport, după meci.

Publicat: 13 09. 2011, 23:58
Actualizat: 14 09. 2011, 00:14