S-a impus în vestiarul giganților Bayern, Barcelona și AC Milan, a fost secund la Campionatul Mondial, iar acum a debutat în Liga Campionilor. PSV Eindhoven și BATE Borisov au oferit un adevărat „thriller” la primul meci european al antrenorului Mark van Bommel

Mark van Bommel și-a trecut în CV primul meci european din postura de antrenor principal, în Belarus, cu ocazia partidei retur dintre BATE Borisov și PSV Eindhoven, din playoff-ul Ligii Campionilor. Secundul lui Bert van Marwijk, selecționerul Australiei, la Cupa Mondială din Rusia, fostul mijlocaș defensiv se află la primul sa aventură din postura de antrenor principal, la o echipă de seniori.

După ce a obținut două victorii în primele două etape ale noului sezon din Eredivisie, Mark van Bommel a tremurat în Belarus. Atât la propriu, cât și la figurat. Bielorușii au deschis scorul rapid, după ce au mai avut un gol anulat pe motiv de ofsaid. PSV nu s-a regăsit după deschiderea scorului, iar gazdele de la BATE Borisov au mai ratat câteva șanse importante, până când băieții lui Van Bommel s-au trezit din pumni. Pereiro a egalat în minutul 35, dintr-o lovitură de pedeapsă. A fost al patrulea gol reușit de mijlocașul olandezilor, în ultimele cinci meciuri. PSV a preluat conducerea după pauză, când mexicanul Hirving Lozano a marcat cu un șut din afara careului pentru 2-1.

Alexander Hleb, omul care i-a fost adversar lui Mark van Bommel în finala Ligii din 2006, Barcelona – Arsenal 2-1, a egalat în minutul 88, după o gafă a portarului Zoet. După nici 60 de secunde, PSV a revenit la conducerea partidei, grație golului marcat de Malen.

S-a terminat 3-2, iar PSV pleacă cu prima șansă în partida retur. În primele două etape din Eredivisie, PSV s-a impus cu 4-2 în fața lui Utrecht, respectiv cu 2-1 în dauna nou-promovatei Fortuna Sittard. De-a lungul carierei, Mark van Bommel a evoluat pentru echipe precum PSV, FC Barcelona, Bayern Munchen și AC Milan. A început fotbalul chiar la una dintre „victimele” sale, Fortuna Sittard. Pentru naționala Olandei a evoluat de 79 de ori, reușind să marcheze zece goluri.

Publicat: 22 08. 2018, 00:01
Actualizat: 22 08. 2018, 00:02