Olandezul Ronald Koeman l-a umilit pe Gerard Pique. Gestul său a atras furia vestiarului

ronald koeman gerard pique barcelona

Veteranul Barcelonei, Gerard Pique, a fost schimbat de antrenorul Ronald Koeman, după doar o jumătate de oră în meciul din UCL, pierdut cu 3-0, de catalani, în fața Benficăi Lisabona.

Tehnicianul batav a ales să îl trimită în teren la scorul de 1-0 pe tânărul mijlocaș Gavi, de 17 ani, care are jumătate din vârsta lui Pique.

Experimentatul fundaș de pe Camp Nou a început titular partida de la Lisabona, dar nimic nu anunța ce urma să se întâmple.

După plecarea lui Leo Messi de la Barcelona, Gerard Pique părea noul lider al catalanilor, dar nu și pentru antrenorul Ronald Koeman

După ce Benfica a preluat conducerea prin reușita lui Darwin Nunez din minutul trei al meciului din grupele Ligii Campionilor, Koeman a decis să facă unele modificări pentru ca echipa sa să revină în joc.

În minutul 30 al primei reprize, batavul l-a înlocuit pe Pique, 34 de ani cu tânărul mijlocaș de mare viitor Gavi, în vârstă de doar 17 ani.

În mod total surprinzător, înlocuirea lui Gerard Pique nu a avut ca motiv vreo accidentare survenită în prima jumătate de oră a meciului de la Lisabona și nici modificarea sistemului de joc al Barcelonei, după ce Frenkie de Jong a fost coborât în defensivă pentru a completa formula cu trei fundași centrali abordată de Koeman.

Susținătorii lui Koeman au argumentat decizia tehnicianului olandez prin aceea că rămânerea în teren a lui Pique reprezenta un risc pentru catalani.

Veteranul din apărarea blaugrana încasase deja un cartonaș galben încă din minutul 12 al partidei și ar fi putut deveni ținta preferată a jucătorilor Benficăi pentru obținerea celui de-al doilea galben, care ar fi dus automat la eliminarea lui Pique. Chiar înainte de schimbare el a făcut un fault ce ar fi putut fi sancționat drastic.

Oricare ar fi fost motivația lui Koeman, înlocuirea lui Pique încă din prima repriză a reprezentat o umilință pentru cel care este liderul catalanilor, atât pe teren, cât și în afara lui, iar gestul i-a atras batavului furia vestiarului.

Acest episod este cu atât mai controversat cu cât Gerard Pique a fost integralist de trei ori pentru Barcelona în ultimele două săptămâni, perioadă în care catalanii au scăpat cu poarta neatinsă la meciurile cu Cadiz și Levante, din LaLiga, după ce fusese surclasată de Bayern Munchen, pe Camp Nou, cu 3-0, în prima etapă a grupelor UCL.

Rolul lui Pique la Barcelona este cu atât mai important cu cât el face parte dintr-o defensivă care mai este alcătuită din fotbaliști tineri și lipsiți de experiență, precum Eric Garcia și Ronald Araujo.

Publicat: 01 10. 2021, 18:20
Actualizat: 01 10. 2021, 20:21