Roma reintră în cărți, Șahtior pierde în prelungiri cu Barcelona!

După rezultatele spectaculoase ieri din Champions League, competiția nu s-a dezmințit și a oferit din nou meciuri foarte interesante. Astfel, în grupa A, Roma a fost condusă de Bordeaux la început de meci, dar a revenit și după ce a egalat prin Vucinic, "Bestia", Baptista, și-a arătat clasa, și a adus victoria Romei, printr-o "doppietta", prima pentru echipa romanâ. Scor final 3-1.

Meciurile grupei B au adus cele mai mari surprize ale zilei. "Anonimii" de la Famagusta au reușit să facă o nouă victimă, și după ce au remizat la Bremen, au învins în duelul orgoliilor cu Panathinaikos Atena, 3-1.În celălalt meci al grupei, Werder Bremen a reușit să țină piept lui Inter Milano, reușind să egaleze după ce a fost condusă prin golul lui Maicon. Egalarea a fost adusă de fostul jucător al lui Chelsea, Claudio Pizzaro.

O adevărată dramă a avut loc la Donetzk, după ce Shakhtarul lui Lucescu a condus cu 1-0 drept de 87 de minute pe Barcelona, a fost nevoie de șapte minute, pentru ca Leo Messi să reușească o "dublă" și să aducă victoria Barcelonei. La Lisabona, FC Basel și-a confirmat statutul de outsideră, fiind învinsă fără probleme de Sporting. După două meciuri, elvețienii au rămas singura echipă cu zero puncte din grupă.

Pe Anfield Road, Liverpool a învins fără probleme pe PSV Eindhoven, scor 3-1, pentru echipa lui Benitez marcând Kuyt, Keane și Gerrard, iar pentru olandezi a marcat Koevermans. Dincolo, la Madrid, Atletico și a reconfirmat clasa și a învins cu 2-1 pe Marseille, deși a fost lipsită de prezența mai multor titulari.

Publicat: 01 10. 2008, 19:49
Actualizat: 02 10. 2008, 00:25