Rezultatele serii în meciurile din play-off-ul Ligii Campionilor. Meci spectaculos între Molde și Galatasaray

În această seară au avut loc partidele Braga – Panathinaikos, Maccabi Haifa – Young Boys Berna și Molde – Galatasaray, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor. Formațiile se luptă pentru un loc în grupele celei mai puternice competiții europene intercluburi.

Toate partidele disputate în această seară au început la ora 22:00. Pe tărâm norvegian, Molde și Galatasaray au oferit publicului un meci spectaculos, etalând un fotbal de calitate, demn de grupele Ligii Campionilor.

Gazdele au deschis scorul repede, în minutul opt, prin Ellingsen. Au urmat aproximativ 20 de minute în care turcii au încercat să revină, iar în minutele 25 și 29, Galatasaray a reușit să înscrie de două ori, prin cele două superstaruri din echipă, portughezul Sergio Oliveira și argentinianul Mauro Icardi, ajuns în Turcia de la PSG, pentru suma de 10.000.000 de euro.

Oaspeții au avut și un gol anulat, pentru un fault, în minutul 43. În repriza secundă, Molde a reușit egalarea, prin Haugen, la 10 minute de la reluare. În prelungiri, însă, Galatasaray a înscris golul 3, prin Fredrik Midtsjo, dintr-o pasă a lui Icardi, MVP-ul partidei, în minutul 93, arătând de ce a pornit ca favorită înaintea începerii partidei. Turcii se impun și speră la calificarea în grupele Ligii, în meciul retur, de la Istanbul.

Ce s-a întâmplat în Braga – Panathinaikos și Maccabi Haifa – Young Boys

Braga a întâlnit-o, acasă, pe Panathinaikos, formație care a eliminat-o în turul precedent pe Olympique Marseille. După o primă repriză în care nu s-a marcat, în ciuda a 10 ocazii de gol create de ambele echipe, portughezii au deschis scorul în actul secund, prin Abel Ruiz, în minutul 51.

Braga a dominat partida în continuare, având posesia, iar în minutul 74 a reușit să își majoreze avantajul, prin spaniolul Alvaro Djalo. Când totul părea încheiat, în minutul 95, Mancini a redus din diferență, astfel grecii menținând șanse la calificare. Lusitanii și-au asigurat un avantaj bun pentru partida retur, sperând să ajungă în grupe săptămâna viitoare, în infernul pe care fanii lui Panathinaikos îl vor crea la Atena.

În Israel, Maccabi Haifa s-a duelat cu elvețienii de la Young Boys Berna. Meciul a fost destul de echilibrat, israelienii ținând puțin mai mult de minge, însă la capitolul ocaziilor create, cele două echipe au fost egale, cu opt în dreptul fiecăreia. Gazdele au fost superioare, însă, la cornere, nereușind, totuși, să speculeze vreunul. După acest 0-0, ambele formații păstrează șanse la calificarea în grupele Ligii Campionilor, în manșa retur a dublei, care se va juca în Elveția, unde se va decide cine urmează să dea piept cu granzii europei în acest sezon.

Publicat: 24 08. 2023, 00:13