Real Madrid merge în semifinale după 0-2 cu Dortmund. Mkhitaryan a fost veriga slabă a lui Klopp

Real Madrid a fost învinsă cu 2-0 de Dortmund, dar s-a calificat grație victoriei din tur (3-0). Jocul madrilenilor a fost unul foarte slab, semn că absența lui Ronaldo din echipă cântărește enorm

• Marco Reus a fost marcatorul celor două goluri ale Borussiei Dortmund
  • Mkhitaryan putea duce meciul în prelungiri, dar fostul fotbalist al lui Șahtior a ratat cu poarta goală, în minutul 65

Când te numești Carlo Ancelotti și ai câștigat trofee cu Milan, Chelsea și PSG, s-ar putea spune că ai o oarecare experiență. Motiv pentru care Florentino Perez s-a îndrăgostit de antrenorul italian. „Singurul care poate aduce Decima la Madrid”, era scris în presa din Spania după înscăunarea peninsularului.

Ancelotti a evitat o altă rușine

Dar fotbalul vine cu surprize, nu se ghidează după o formulă matematică, nu este o știință exactă, oricât de clișeistic ar suna, ăsta e adevărul. Iar Ancelotti știe asta. Știe de când Deportivo a întors un 1-4 împotriva Milanului, în 2004, sau chiar din finala Ligii din 2005, când Liverpool a revenit în fața aceluiași Milan, de la 0-3, în doar opt minute, pentru ca apoi să câștige la penalty-uri.

Și chiar dacă știe, Ancelotti nu învață. L-a lăsat pe Ronaldo pe bancă pentru a nu-l forța și a început meciul cu trei mijlocași centrali. Pe scurt, i-a tratat de sus pe fotbaliștii lui Dortmund și s-a văzut calificat după victoria din tur cu 3-0.

Problema lui Real Madrid a fost alta. Că jucătorii au făcut aceeași greșeală ca antrenorul. Pepe, ușor amorțit, a ratat o lovitură de cap și i-a permis lui Reus să deschidă scorul (24), pentru ca Illarramendi să îl pună pe același Reus pe contraatac, neamțul făcând 2-0 după doar 37 de minute.

După revenirea la cabine, Real a părut mai proaspătă, dar doar pentru cinci minute, pentru ca apoi Dortmund să revină în preajma careului madrilen. Mkhitaryan a ratat cu poarta goală în minutul 65, după ce reușise să îl dribleze și pe Casillas pentru ca după numai trei minute să șuteze în portarul madrilen din doar 8 metri. Presiunea a scăzut pe final, unde experiență lui Real Madrid și-a spus cuvântul, iar Ancelotti a scăpat de un nou moment rușinos.

Publicat: 09 04. 2014, 00:02
Actualizat: 09 04. 2014, 00:07