Real Madrid – Liverpool 3-1 și Manchester City – Dortmund 2-1 | Zidane și Guardiola, învingători în prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Liga Campionilor a revenit cu faza sferturilor de finală care ne-a propus, pentru început, două meciuri foarte interesante: Real Madrid – Liverpool 3-1 și Manchester City – Borussia Dortmund 2-1.

Ovidiu Hațegan a condus la centru meciul dintre Manchester City și Borussia Dortmund și a avut câteva decizii dificile de luat. Arbitrul român a fost contestat de către internauți după un gol anulat pentru nemți.

Manchester City a învins la limită, scor 2-1, după ce a condus cu 1-0 datorită lui De Bruyne. Reus a fost cel care a restabilit egalitatea, însă Foden a dat lovitura în minutul 90 și a adus victoria trupei lui Pep Guardiola.

De cealaltă parte, Real Madrid s-a impus cu scorul de 3-1 în fața lui Liverpool, după dubla lui Vinicius și reușita lui Asensio. Pentru englezi a marcat Mo Salah.

FINAL: Real Madrid – Liverpool 3-1

• Au marcat: Vinicius 27′, 65′, Asensio 36′ / Salah 51′

ECHIPELE DE START:

Real MadridCourtois – Lucas Vazquez, Militao, Nacho, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Asensio, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin, Altube – Marcelo, Valverde, Odriozola, Isco, Mariano Diaz, Rodrygo, Arribas, Chust
Antrenor: Zinedine Zidane

Liverpool: Alisson – Arnold, Kabak, Phillips, Robertson – Keita, Fabinho, Wijnaldum – Salah, Jota, Mane
Rezerve: Adrian, Davies – Thiago, Milner, Firmino, Oxlade-Chamberlain, Jones, Tsimikas, Shaqiri, Davies, R. Williams, Cain
Antrenor: Jurgen Klopp

Arbitru: Felix Brych
Stadion: „Alfredo di Stefano” (Madrid)

FINAL: Manchester City – Borussia Dortmund 2-1

• A marcat: De Bruyne 19′, Foden 90′ / Reus 84′

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden – B. Silva
Rezerve: Steffen, Trafford – Aguero, Ake, G. Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Dortmund: Hitz – Morey Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Knauff, Haaland, Reus
Rezerve: Drljaca, Burki – Brandt, Delaney, T. Hazard, Meunier, Passlack, Piszczek, Reinier, Reyna, Schulz, Tigges
Antrenor: Edin Terzic

Stadion: Etihad (Manchester)
Arbitru: Ovidiu Hațegan; Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe; Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs

• Real Madrid/Liverpool – FC Porto/Chelsea

Meciurile din sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor disputa pe 6/7 aprilie, urmând ca returul să se joace pe 13/14 aprilie.

Următoarea fază competițională, cea a semifinalelor Ligii Campionilor, se va desfășura în perioada 27/28 aprilie (meciurile tur), respectiv 4/5 mai (meciurile retur). În semifinale, am putea avea un duel Bayern Munchen – Borussia Dortmund sau un Liverpool – Chelsea. Marea finală va avea loc la Istanbul, pe data de 29 mai.