Real Madrid – Atalanta 3-1 și Manchester City – Monchengladbach 2-0, în optimile de finală ale Ligii Campionilor | Real și City merg fără emoții în sferturi!

Real Madrid și Manchester City sunt următoarele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după Borussia Dortmund, Paris Saint Germain și Liverpool.

Echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Atalantei, prin golurile înscrise de către Benzema, Ramos și Asensio. Pentru italieni a marcat Muriel.

În tur, Real Madrid a învins la limită pe terenul italienilor, scor 1-0, datorită golului marcat de către francezul Ferland Mendy în minutul 86.

De cealaltă parte, Manchester City a învins-o cu scorul de 2-0 pe Borussia Monchengladbach, datorită golurilor marcate de către De Bruyne și Gundogan.

Partida din tur a fost câștigată de către Manchester City, tot cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Bernardo Silva, în minutul 29, respectiv Gabriel Jesus, în minutul 65.

Ultimele calificate se vor decide miercuri, după meciurile Bayern Munchen – Lazio și Chelsea – Atletico Madrid.

FINAL: Real Madrid – Atalanta 3-1

ECHIPELE DE START:

Real Madrid: Courtois – Nacho, Ramos, Varane, Mendy – Valverde, Kroos, Modric – Lucas, Benzema, Vinicius Jr.
Rezerve: Altube, Lunin – Isco, Asensio, Duro, Marcelo, Militao, Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Atalanta: Sportiello – Toloi, Romero, Djimsiti – Maehle, de Roon, Pessina, Gosens – Malinovsky, Pasalic – Muriel
Rezerve: Gollini, Rossi – Caldara, Ghislandi, Gollini, Ilicic, Lammers, Miranchuk, Palomino, Ruggeri, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

FINAL: Manchester City – Monchengladbach 2-0

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – B. Silva, Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden
Rezerve: Carson, Steffen – Aguero, Ake, Gabriel Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Borussia Monchengladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini – Hofmann, Neuhaus, Zakaria – Stindl – Embolo, M. Thuram
Rezerve: Grun, Sipper – Beyer, Hermann, Jantschke, Kramer, Lang, Lazaro, Plea, I. Traore, Wendt, Wolf