Reacția presei din Madrid, după ce Real s-a calificat în fața lui Manchester City, deși s-a apărat 120 de minute în propria jumătate de teren! Ziariștii de la MARCA dau verdictul: „Să nu-l mai critice fanii blanco pe Simeone! Important e să câștige, nu contează cum”

Real Madrid players look on during the penalty shootout following the UEFA Champions League quarter-final, second leg match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Wednesday April 17, 2024.,Image: 865734105, License: Rights-managed, Restrictions: Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no
Vezi galeria foto - 5 poze

Real Madrid s-a calificat la loviturile de departajare în semifinalele Ligii Campionilor, după ce s-a apărat timp de 120 de minute pe Etihad Stadium în fața lui Manchester City.

Jurnaliștii spanioli de la cotidianul Marca titrează, după partitură ultra-defensivă a lui Carlo Ancelotti, că fanii lui Real Madrid nu ar mai trebui niciodată să critice stilul rivalului Diego Simeone, cunoscut pentru jocul eminamente defensiv patentat de acesta la Atletico Madrid.

Vara trecută, Real Madrid a investit 100 de milioane pentru Jude Bellingham, pentru a da echipei sale un salt valoric, și de a se lupta de la egal la egal cu echipa care în sezonul trecut i-a marcat patru goluri și a eliminat-o fără drept de apel din Liga Campionilor.

Controlul balonului la Bellingham de la faza golului de 0-1 a justificat acest transfer, deși cei care au făcut adevărata diferență în returul de pe Etihad au fost Carlo Ancelotti și patru jucători pe care nimeni nu conta prea mult la începutul sezonului. De data aceasta, Real Madrid nu a mai pierdut. Albii lui Ancelotti au avut o tactică clară în acest meci și au urmat-o la milimetru. Să marcheze un gol și apoi să apare avantajul.

Astfel au forțat prelungirile și au ajuns la penalty-uri, practicând un joc defensiv care a intrat în istoria lui Real Madrid. Cu excepția primelor 15 minute de joc din returul de pe Etihad, în rest a fost un joc de apărare dus la extrem, un joc care ar putea purta semnătura lui Diego Simeone, cunoscut pentru partitura defensivă pe care a patentat-o cu brio la rivala Atletico Madrid. Astfel, suporterii blanco nu ar mai trebui să critice niciodată după un astfel de joc stilul ultra-defensiv al lui „Cholo” Simeone de la Atletico Madrid.

Important a fost ca Real Madrid să câștige, nu a contat cum. Dacă mai juca și bine, cu atât mai mult. Dar rivalii de la Manchester City nu puteau fi înfrânți decât cu un asemenea plan defensiv. Iar Carlo Ancelotti a aplicat perfect acest plan!

Publicat: 18 04. 2024, 02:45
Actualizat: 18 04. 2024, 02:47