Răzvan Lucescu a mai făcut un pas spre grupele Ligii Campionilor. PAOK a fost condusă cu 2-0 de Spartak Moscova, dar a revenit incredibil. VIDEO | Meci dramatic pe „Toumba”

PAOK Salonic a învins Sparta Moscova, scor 3-2, în primul meci al turului 3 preliminar din Liga Campionilor. Rușii au condus cu 2-0 după numai 17 minute, dar elevii lui Răzvan Lucescu au întors scorul până la finalul primei reprize.

Popov a deschis scorul în minutul 7, iar Promes a majorat avantajul oaspeților în minutul 17, după ce portarul lui PAOK, Paschalakis, a deviat în propria poartă șutul expediat de olandez. Prijovic și-a readus formația în joc, reușind să transformă un penalty în minutul 29. Limnios a egalat în minutul 37, din centrarea lui Matos, iar publicul de pe „Toumba” era în delir. A urmat momentul în care portarul oaspeților, Maksimenko, a gafat decisiv. Matos a trimis în fața porții, Maksimenko a scăpat balonul, iar Pelkas a trimis cu mult calm în poarta goală, pentru 3-2.

Același Pelkas putea duce scorul la 4-2 în partea secundă, dar a ratat incredibil în situație de unu la unu cu Maksimenko. Centralul Grinfeld a acordat cu multă ușurință o lovitură de pedeapsă pentru oaspeți, după o ținere în careul lui PAOK. Promes a executat, dar Paschalakis a respins în bară, spre disperarea rușilor. S-a încheiat 3-2 pentru PAOK, iar vicecampioana Greciei e la doar 90 de minute de playoff-ul Ligii Campionilor.

Returul va avea loc la Moscova, peste o săptămână. În playoff, învingătoarea dintre PAOK și Spartak va da piept cu Benfica sau Fenerbahce. Lusitanii s-au impus pe teren propriu în partida tur, scor 1-0.