PSG – Manchester City 2-0. Francezii ajung pe primul loc, după victoria din derby-ul Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain's Senegalese midfielder Idrissa Gana Gueye (R) shoots and scores a goal during the UEFA Champions League first round group A football match between Paris Saint-Germain's (PSG) and Manchester City, at The Parc des Princes, in Paris, on September 28, 2021.,Image: 634992350, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

PSG a câștigat marele derby cu Manchester City, scor 2-0, iar Leo Messi a reușit primul gol de la transferul în Franța.

Gueye a marcat până la pauză, iar apoi englezii au ratat incredibil, prin Silva. În loc de 1-1, PSG a reușit să securizeze victoria cu un sfert de oră înainte de final, după golul lui Messi. Manchester City pierde, astfel, pentru prima oară în grupele Ligii Campionilor, după o pauză de trei ani.

Argentinianul a marcat în al 17-lea sezon consecutiv de Liga Campionilor, la fel ca Benzema. Golul francezului n-a contat, Real Madrid fiind învinsă surprinzător de Sheriff Tiraspol, scor 1-2.

PSG – Manchester City 2-0

Finalul partidei! PSG – Manchester City 2-0.

Min. 75: GOOOL PSG! Messi înscrie cu un șut superb de la 16 metri.

Min. 71: OCAZIE MAN. CITY! De Bruyne trage periculos din afara careului, puțin pe lângă poartă.

Min. 65: OCAZIE MARE PSG! Neymar scapă singur cu portarul, însă trage doar în plasa laterală.

Min. 26: BARĂ MAN. CITY! Sterling trimite în transversală, balonul ajunge la Bernardo Silva, iar apoi mijlocașul ratează o ocazie uluitoare și nimerește și el bara, însă din trei metri.

Min. 9: GOOOL PSG! Gueye marchează un gol superb, după ce șutul său din careu ajunge în vinclu.

Min. 1: Începe marele meci din Franța!

Echipele de start:

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Herrera, Gueye, Verratti – Messi, Mbappe, Neymar

Manchester City: Ederson – Walker, Ruben Dias, Laporte, Cancelo – Bernardo, Rodri, De Bruyne – Mahrez, Grealish, Sterling

Leo Messi ar urma să revină în echipa liderului din Liga 1, tocmai într-un meci special pentru argentinian, care va înfrunta echipa antrenată de Pep Guardiola.

PSG – Manchester City, Live Stream Online, de la ora 22:00

Derby-ul dintre PSG și Manchester City poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 22:00.

Pep Guardiola n-a scăpat de Leo Messi, fostul său jucător de la Barcelona. Starul lui PSG a revenit la antrenamente și va fi pe teren la partida cu Manchester City, cea mai tare a etapei a doua din Liga Campionilor.

Publicat: 28 09. 2021, 22:40
Actualizat: 29 09. 2021, 02:41