PSG e în sferturile Ligii!** Carlo Ancelotti se felicită pentru inspirație: „Intrarea lui Gameiro a fost cheia golului egalizator, bravo Gameiro!”

Tehnicianul italian Carlo Ancelotti a declarat, miercuri seară, că echipa sa, Paris Saint-Germain, a meritat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, având în vedere evoluția ei globală, în cele două manșe disputate cu formația spaniolă Valencia, informează AFP.

„Având în vedere cele două manșe, eu cred că am meritat să ne calificăm, chiar dacă în această seară a fost mai dificil. Am început să jucăm mai bine după golul marcat de Valencia. După ce au deschis scorul, am fost un pic îngrijorat. Este normal, calificarea redevenea deschisă. Dar jucătorii au avut o bună reacție. Golul a trezit un pic echipa noastră, care a jucat mai ofensiv.

Deși am controlat prima repriză, am evoluat prea aproape de poarta nostră, ceea ce le-a permis jucătorilor de la Valencia să ne preseze. Ibrahimovic este un jucător foarte important pentru noi, dar și ceilați și-au făcut bine treaba. Gameiro a intrat foarte bine, dar am preferat înainte să folosesc un mijlocaș precum Chantome. Intrarea lui Gameiro a fost cheia golului egalizator, bravo Gameiro! Nu știu dacă putem ajunge până în finală. De la început am spus că nu știu ce putem face în această competiție, dar până acum am făcut bine”, a declarat Ancelotti.

Formația Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a încheiat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Valencia, în manșa secundă a optimilor competiției. Pentru Paris Saint-Germain a înscris Lavezzi ’66, iar pentru Valencia a marcat Jonas ’55. În tur, Paris Saint-Germain a învins Valencia, scor 2-1.