PSG – Barcelona 1-1. După Cristiano Ronaldo, Leo Messi spune și el adio Ligii Campionilor! Liverpool – Leipzig 2-0 și Klopp visează iar la câștigarea trofeului

Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi (C) fights for the ball with Paris Saint-Germain's French defender Presnel Kimpembe (L) and Paris Saint-Germain's Brazilian defender Marquinhos during the UEFA Champions League round of 16 second leg football match between Paris Saint-Germain (PSG) and FC Barcelona at the Parc des Princes stadium in Paris, on March 10, 2021.,Image: 596574293, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

PSG n-a avut până la urmă nicio emoție și s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 1-1 în returul din Franța cu Barcelona. Tot la Budapesta, Liverpool a învins-o cu același scor pe Leipzig: 2-0.

După ce Cristiano Ronaldo a fost eliminat în optimi de Porto, Leo Messi a părăsit și el miercuri cea mai importantă competiție europeană: argentinianul a marcat un gol superb în Franța, dar apoi a ratat un penalty, iar Barcelona a remizat cu PSG, scor 1-1.

În criză profundă în Premier League, Liverpool a scăpat de „coșmarul” Anfield și a repetat victoria din turul cu Leipzig. La Budapesta, campioana Angliei a câștigat cu 2-0, după ce scorul a fost 0-0 la pauză, iar Leipzig le-a dat emoții „cormoranilor”. Nemții puteau marca și în repriza a doua, la bara lui Sorloth, iar apoi golurile au venit în poarta acestora, acestea fiind reușite de vedetele Salah și Mane.

PSG – Barcelona 1-1, Liverpool – Leipzig 2-0

Final! PSG – Barcelona 1-1 și Liverpool – Leipzig 2-0. Francezii și englezii sunt în sferturile UCL.

Min. 74: GOOOOL LIVERPOOL! Mane face imediat 2-0, assist-ul aparținându-i de această dată lui Origi.

Min. 71: GOOOOL LIVERPOOL! Salah finalizează în stil de mare atacant, după un assist oferit de Jota. Echipa lui Klopp conduce acum cu scorul de 3-0 în dubla manșă.

Min. 66: BARĂ LEIPZIG! Sorloth trimite cu capul în transversală și campioana Angliei scapă de un moment foarte greu.

La pauză, PSG – Barcelona 1-1 și Liverpool – Leipzig 0-0.

Min. 45+3: PENALTY RATAT BARCELONA! Messi trage modest, iar Navas reușește să respingă în bară.

Min. 37: GOOOOL BARCELONA! Messi prinde un șut extraordinar din afara careului și îl învinge pe Navas (VIDEO AICI).

INFO: Kylian Mbappe (22 de ani) a devenit cel mai tânăr jucător care ajunge la 25 de goluri în Ligs Campionilor.

Min. 30: GOOOOL PSG! Mbappe marchează dintr-o lovitură de la 11 metri acordată cu ajutorul VAR, după un fault în careu făcut de Lenglet la Icardi (VIDEO AICI).

Min. 23: BARĂ BARCELONA! Catalanii domină clar și este aproape de gol, la bara lui Dest.

Min. 9: OCAZIE BARCELONA! Leo Messi trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă.

Min. 1: Încep meciurile de la Paris și Budapesta.

Echipele de start:

PSG: Navas – Florenzi, Kimpembe, Marquinhos, Kurzawa – Gueye, Paredes, Verratti – Draxler, Mbappe, Icardi.
Barcelona: Ter Stegen – Dest, Mingueza, Lenglet, Jordi Alba – Busquets, De Jong, Pedri – Griezmann, Messi, Dembele.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson – Fabinho, Wijnaldum, Thiago – Mane, Salah, Jota
Leipzig: Gulacsi – Adams, Mukiele, Upamecano, Klostermann – Nkunku, Kampl, Sabitzer – Forsberg, Dani Olmo, Poulsen

După 4-1 pe Camp Nou, PSG este favorită certă să ajungă în sferturile UCL, în timp ce Liverpool încearcă să depășească criza și nu concepe să rateze calificarea mai departe, după victoria din turul cu Leipzig, scor 2-0.

Marți, Borussia Dortmund a terminat la egalitate cu Sevilla, scor 2-2, ajungând cu emoții în sferturile celei mai importante competiții europene. Tot marți, Juventus a pierdut dramatic calificarea în sferturi în fața celor de la Porto, deși a câștigat pe teren propriu cu scorul de 3-2, după prelungiri.

PSG – Barcelona, Live Video Online, de la ora 22:00. Liverpool – Leipzig, Live Video Online

În partida tur dintre Barcelona și PSG, campioana Franței s-a impus cu 4-1, grație hat-trick-ului semnat de Kylian Mbappe și golului reușit de Moise Kean.

Fost căpitan al Barcelonei, Gică Popescu nu crede că Leo Messi și colegii lui pot să revină spectaculos: „Le va fi greu, deoarece PSG are o echipă super valoroasă, cu un atac incredibil, și prima condiție, pentru a întoarce rezultatul, este să nu primească gol, lucru care, uitându-mă la atacul lui PSG, va fi greu de făcut”, a declarat Gică Popescu, pentru ProSport.

De cealaltă parte, Liverpool a învins-o la Budapesta pe Leipzig cu 2-0. Miercuri seara, cele două echipe vor juca manșa retur tot în Ungaria.

Publicat: 10 03. 2021, 23:53
Actualizat: 13 03. 2021, 00:16