Promisiunea lui Tade: „Vom face tot ce depinde de noi să câștigăm la Belgrad. Toată România vrea ca Steaua să meargă în Champions League”

Gregory Tade, atacantul transferat în această vară de Steaua de la CFR Cluj, e sigur că echipa sa va reuși să marcheze în returul cu Partizan pentru a obține calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. Francezul a mai precizat că lipsa spectatorilor a fost un avantaj pentru cei de la Partizan.

„Am fi preferat sa câștigăm, e greu să mergi în deplasare cu un asemenea rezultat. Nu a fost norocul de care am fi avut nevoie, Hamroun a avut o ocazie mare în final… Nu a fost ușor să jucăm fără suporteri, dar uneori suporterii pot să pună o presiune suplimentară. Nu ne așteptăm să dăm de Barcelona, Partizan e o echipă bună, și ei au văzut probabil că nu suntem o echipă rea. Vom face tot ce depinde de noi să câștigăm acolo. Trebuie să marcăm, dar noi vom merge acolo să câștigăm, nu e asta o problemă. De ce vă e frică? E 0-0 la start, se poate întâmpla orice. Șansele sunt 50-50. Va fi o mare dezamăgire să nu mergem în Champions League, toată Romănia vrea ca Steaua să meargă în Champions League”, a spus Gregory Tade.

Steaua a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formația sârbă Partizan Belgrad, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Partizan a deschis scorul prin Vulicevici, în minutul 62, Steaua reușind egalarea prin Varela, în minutul 81.

Întâlnirea s-a jucat fără spectatori, după ce Comisia de Disciplină a UEFA a sancționat FC Steaua cu două meciuri disputate pe teren propriu cu porțile închise, pentru incidentele din timpul partidei cu Dinamo Kiev, contând pentru grupele Ligii Europa din sezonul 2014-2015.

La partida de pe Arena Națională a fost prezent și fostul fundaș sârb al Stelei, Novak Martinovic, precum și secunzii lui Anghel Iordănescu la naționala României, Ionuț Badea și Daniel Isăilă. Meciul retur se va disputa la Belgrad, la 5 august, de la ora 21.30.

Publicat: 30 07. 2015, 09:07
Actualizat: 30 07. 2015, 15:50