Prima victorie în Youth League! FC Basel U19 – Steaua U19 1-3! Cum s-a desfășurat meciul

Steaua a fost dominată total în prima repriză a meciului de la Basel. Superioritatea elvețienilor s-a concretizat în minutul 43 când Manzambi a profitat de o gafă a lui Cojocaru.

Basel a avut 12 șuturi la poarta Stelei, șapte dintre acestea fiind cadrate. Cojocaru a intervenit salvator la șase dintre ele. Roș-albaștrii au avut un singur șut de poartă în prima repriză.

Coordonatele primei reprize s-au păstrat și în actul secund din punct de vedere statistic. Basel a continuat să domine, dar roș-albaștrii au reușit să înscrie de două ori și să întoarcă scorul.

Mitriță a egalat în minutul 62 după o pasă de excepție a lui Grădinaru, iar în minutul 82 același Grădinaru l-a lobat pe Albrecht din 17 metri și a întors scorul. În minutul doi de prelungiri, același „cuplu” a conlucrat perfect și Grădinaru a reușit „dubla” consfințind astfel prima victorie a Stelei în Youth League.

Până acum, toate rezultatele înregistrate la Youth League s-au repetat și la meciurile formației mari.

Min. 90+2 Mitirță îi întoarce serviciul lui Grădinaru, iar acesta reușește dubla

Min. 82 Grădinaru îl lobează pe portarul advers din 17 metri și îi aduce pe roș-albaștri în avantaj.

Min. 62 Mitriță înscrie și reface egalitatea după un „no look pass” de la Grădinaru.

Min. 43 Mazambi deschide scorul după o pasă a lui Simic. Șutul a fost unul slab, dar Cojocaru a greșit și a scapat mingea facilitând astfel execuția lui Mazambi.

Echipele de start:

FC Basel: Albrecht – Keller, Drakul, Kadoic, Goncalves – Simic, Schar – Kamber, Campo, Ajeti  – Sulejmani

Steaua: Cojocaru – Iordache, Hodorogea, Șerban, Cătălin Cardaș –  Aldea (cpt.),  Vasile – Grădinaru, Gheorghe, Târnovan – Mitriță

Steaua Youth va întâlni astăzi echipa similară a lui FC Basel. Meciul se va juca pe campusul clubului  începând cu ora 16:00.

Steaua și Basel sunt la egalitate de puncte în grupa E a UEFA Youth League, cu două înfrângeri, un egal și un singur gol marcat. Ambele echipe ocupă pozițiile codașe din clasament, în timp ce Chelsea e în top, iar Schalke pe locul secund.

FC Basel a încasat până acum nu mai puțin de 9 goluri, în timp ce puștii Stelei se află la mică distanță, cu 8 goluri primite. Este interesant de urmărit și dacă rezultatul echipei sub 19 ani va fi din nou același cu cel al echipei mari, așa cum s-a întâmplat până acum.

Echipa pe care ar putea s-o folosească Ion Toma:

STEAUA: Cojocaru – Iordache, Hodorogea, Boitos, G. Cătălin – Aldea, B. Vasile – Grădinaru, D. Gheorghe, Târnovan – Mitriță

Publicat: 06 11. 2013, 17:53
Actualizat: 06 11. 2013, 18:39