Primă repriză istorică pentru Real: niciodată o formație nu a înscris atât de multe goluri pe Anfield, în cupele europene

Real Madrid s-a impus categoric pe terenul lui Liverpool, scor 3-0, în a treia etapă a Ligii Campionilor. Deși sâmbătă au un meci mult mai important, cu Barcelona, elevii lui Ancelotti nu s-au menajat și au jucat cu motoarele turate la maximum.

Prima repriză a fost una de coșmar pentru fanii de pe Anfield, care nu au contenit să își încurajeze favoriții, deși pe teren exista o singură formație. Cele trei goluri înscrise de Real în primele 45 de minute au reprezentat o premieră istorică: niciodată Liverpool nu a primit în prima repriză, pe teren propriu, atât de multe goluri, în cupele europene.

Asta deși fanii englezi erau optimiști înainte de meci, uitându-se la statistică. Ronaldo nu marcase până în această seară niciodată pe Anfield, deși a evoluat mai multe sezoane pentru rivala de moarte a „cormoranilor”, Manchester United, în timp ce Real nu se impusese în fieful actualei formații a lui Brendan Rodgers, suferind în Liverpool chiar una dintre cele mai umilitoare înfrângeri din istoria europeană, scor 4-0.

• Ronaldo ’23 și Benzema ’30 și ’41 au marcat pentru Real, în prima repriză.
Publicat: 22 10. 2014, 23:07
Actualizat: 22 10. 2014, 23:49