Prestația lui Hațegan de la derby-ul Ligii Campionilor, Barcelona – Inter Milano, sub lupa expertului: „Au avut de lucru toți acum”

Barcelona a învins pe teren propriu, 2-0, pe Inter Milano, în grupele Ligii Campionilor, partida fiind condusă la centru de Ovidiu Hațegan.

„După părerea mea, a fost un arbitraj foarte bun de data aceasta. Cred că și-au făcut datoria și colegii foarte bine și Hațegan. A lăsat o impresie foarte bună, bravo lui. A avut merite în seara aceasta, a controlat meciul și s-a impus în fața jucătorilor.

El avea nevoie de așa ceva. La nivel de echipă reprezentativă a avut probleme. Are perspectivă frumoasă în fața lui, cred că depinde numai de el. Cred că și-a ales colaboratorii foarte buni, el lucrează cu această brigadă de mai mult timp.

Mie mi se par și Colțescu și Radu Petrescu niște adiționali foarte buni. Și Șovre este un asistent foarte bun. Și au avut de lucru toți acum”, a spus Ion Crăciunescu la Digi Sport. Singura fază mai încordată a fost în minutul 62, când Hațegan i-a acordat un „galben” lui Suarez.

În trecut, românul a condus meciul din etapa a doua a Ligii Campionilor dintre ȚSKA Moscova și Real Madrid, când a fost pus la zid. El l-a eliminat pe portarul rușilor, Igor Akinfeev, în prelungirile jocului, acordându-i două cartonașe galbene. Atunci, „fluierașul” a fost criticat, inclusiv de către Crăciunescu, fost mare arbitru internațional.

Publicat: 25 10. 2018, 08:32
Actualizat: 25 10. 2018, 08:33