„Premiul” pentru aroganța serii merge la Marcelo. Cum i-a ironizat brazilianul pe rivalii de la Barcelona într-un moment în care o astfel de declarație nu-și avea rostul

Căpitan în absența lui Sergio Ramos, brazilianul Marcelo (29 de ani) a avut cea mai surprinzătoare reacție la finalul meciului Real Madrid – Juventus 1-3, care le-a adus spaniolilor o calificare dramatică și controversată în semifinalele Ligii Campionilor.

Campioana Europei a suferit teribil, a fost condusă cu 3-0 și se pregătea să joace prelungiri înainte ca englezul Michael Oliver să acorde un penalty care i-a scandalizat pe cei de la Juventus, dar fundașul stânga sud-american nu a ținut cont de aceste detalii, și-a adus aminte de rușinea istorică pățită de Barcelona la Roma și nu i-a iertat pe marii rivali: „Am făcut tot posibilul pentru a merge mai departe. Noi suntem Real Madrid, nouă nu avea cum să ni se întâmple ce a pățit Barcelona”, a spus Marcelo, citat de presa spaniolă, la finalul celor 90 de minute.

Întrebat despre faza care a decis calificarea, Marcelo a transmis că, din punctul său de vedere, penalty-ul acordat de Oliver a fost cât se poate de corect: „Penalty-ul a fost foarte clar”, s-a mărginit să spună brazilianul.

Miercuri seară, pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a fost la un pas de o eliminare istorică în sferturile Ligii Campionilor, la fel ca Barcelona. Dacă Messi și colegii lui au părăsit competiția după ce au câștigat cu 4-1 în tur și au pierdut cu 3-0 pe Olimpico, „galacticii” au fost salvați de un gol marcat de Cristiano Ronaldo din penalty, în minutul 90+7.

Publicat: 12 04. 2018, 09:58
Actualizat: 12 04. 2018, 10:01