„Poștașul”, varianta britanică! Un suporter a intrat pe teren în timpul meciului Celtic – PSG și a încercat să-l lovească pe Mbappe cu un fular. Ce a urmat

Un suporter scoțian a intrat pe teren în timul meciului Celtic – PSG și a încercat să-l lovească pe francezul Kylian Mbappe cu un fular în față. Fanul nu l-a nimerit și a fost scos de pe gazon de către forțele de ordine, în fluierăturile publicului.

După golul de 3-0 marcat de Edinson Cavani din penalty, unul dintre supoterii prezenți pe Celtic Park a forțat cordonul de securitate și a reușit să pătrundă pe gazon. A sprintat spre atacantul Kylian Mbappe (18 ani) și a încercat să-l lovească pe acesta cu un fular, însă nu l-a nimerit. Forțele de ordine au intervenit și l-au scos pe acesta de pe gazon, iar publicul l-a taxat și el dur, cu un cor de fluierături.

„Reacția suporterilor spune totul. E dezamăgitor pentru orice stadion, orice club, ca un supoter să intre pe teren în felul acesta”, a spus Brendan Rodgers, antrenorul scoțienilor, după meci, conform The Guardian.

Episodul petrecut în Scoția se aseamănă perfect cu cel petrecut la Craiova, în 2004. Un suporter craiovean poreclit „Poștasul” a intrerupt un meci Craiova – Dinamo (0-1), incercand sa il loveasca pe Claudiu Niculescu cu un fular. Ovidiu Todoran, cunoscut de fanii Craiovei ca „Poștașul”, i-a livrat în minutul 80 un pachet lui Niculescu. A păcălit forțele de ordine, a prins momentul când atacantul nu era atent, a alergat până la el și i-a aruncat cu un fular de-al Craiovei în față, după care a urlat: „Ești un trădător împuțit”.

Kylian Mbappe a înscris în meciul de pe Celtic Park. Atacantul francez a făcut 2-0 pentru PSG, în minutul 34, din pasa brazilianului Neymar.

Publicat: 13 09. 2017, 09:40
Actualizat: 13 09. 2017, 11:33