Poezie in mișcare! Liverpool a jucat la cel mai înalt nivel și e aproape calificată după 3-0 cu Manchester City. Cronica meciului de pe Anfield

Spectacolul din Premier League s-a mutat în această seară în Liga Campionilor, unde Liverpool și Manchester City se luptă pentru un loc în careul de ași al competiției. A fost o adevărată sărbătoare în jurul stadionului Anfield, înainte de startul jocului. S-au aprins torțe, s-a cântat și s-au băut zeci de litri de bere. Guardiola&Co au revenit pe singura arena pe care au pierdut în actuala ediție a campionatului intern, dar rămâne de văzut cât de adevărat e proverbul acela cu fulgerul care nu lovește de două ori în același loc.

După ce „cormoranii” au intonat celebrul „You’ll Never Walk Alone”, neamțul Brych a fluierat începutul partidei. Cele două echipe au început să atace încă din primele momente și tabela s-a modificat după numai 12 minute. Salah a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Firmino, care a fost deposedat inițial. Brazilianul s-a redresat, a reușit să-i returneze lui Salah, după ce Walker și-a luat „shut down” în timp ce era în posesia balonului, iar golgheterul venit de la Roma a trimis în plasă pentru 1-0. Ox Chamberlain a așteptat ca fanii să se bucure de golul lui Salah, după care a expediat o „torpilă” la semi-înălțime, la care Ederson n-a avut replică. Guardiola părea liniștit după primul gol, a doua reușită l-a pus serios pe gânduri. Purtați pe brațe de suporteri, „cormoranii” au dus scorul la 3-0. Salah i-a pus mingea pe frunte lui Mane, care a înscris din centrul careului.

Trei goluri au fost suficiente

Liverpool a stabilizat jocul în partea secundă, în timp ce atacurile oaspeților s-au concentrat pe partea lui Sane. Salah a fost nevoit să părăsească terenul la scurt timp de la reluare, acuzând o durere în zona inghinală. City a început să preia inițiativa după masacrul din prima repriză, iar un gol al oaspeților parcă plutea în aer. Defensiva lui Klopp s-a prezentat, surprinzător, impecabil. „Cetățenii” au bătătorit flancurile terenului, dar Karius n-a avut emoții.

S-a terminat 3-0, după o primă repriză în care Liverpool a practicat un fotbal electrizant. Amintirea acelui 5-0 de pe Etihad, din campionat, îi dă speranțe lui Guardiola în vederea returului.

Publicat: 04 04. 2018, 23:38
Actualizat: 04 04. 2018, 23:39