Performanța reușită de Messi în primul meci al grupelor Ligii! Argentinianul l-a învins pentru prima dată în carieră pe Buffon

UPDATE | După primul gol al carierei în fața lui Buffon, Messi a înscris și al doilea gol al carierei împotriva portarului italian. Argentinianul a deschis scorul pe Nou Camp, a urmat golul lui Rakitic, iar Messi a ieșit din nou la rampă în minutul 69 când a dus scorul la 3-0.

Lionel Messi a reușit primul gol al carierei împotriva lui Gianluigi Buffon, în primul meci al grupelor Ligii Campionilor, ediția 2017-2018. Argentinianul

Grupele Ligii au început cu un meci foarte tare între Barcelona și Juventus, pe Nou Camp și cu o ambiție a lui Lionel Messi de a marca împotriva omului pe care nu l-a învins niciodată. Argentinianul în vârstă de 30 de ani a deschis scorul în confruntarea cu Juventus înainte de intrarea la cabine, în minutul 45.

Luis Suarez a găsit pasa perfectă pentru Messi, care a pătruns până în linia fundașilor lui Juventus și a tras la colțul lung fără speranțe pentru portarul legendar al lui Juventus.

În urmă cu câteva luni, Buffon a oferit o declarație prin care recunoștea modul în care a reușit să păstreze poarta intactă în fața atacantului timp de trei confruntări: „Să fiu sincer, am fost foarte norocos să am în față fundași de clasă, care i-au făcut munca puțin mai grea”, declara portarul.

Publicat: 12 09. 2017, 23:21
Actualizat: 12 09. 2017, 23:25