Pep Guardiola nu a uitat de probleme nici după 7-0 în Liga Campionilor. Managerul lui Manchester City e îngrijorat pentru finalul de sezon: „Am fost speriați”

City s-a calificat în sferturile Ligii  Campionilor de o manieră clară, dar Guardiola nu a părut foarte entuziasmat la conferința de presă de după partida cu Schalke. Managerul spaniol este îngrijorat de faptul că revenirea accidentaților întârzie, iar echipa sa intră în bătăliile finale în Liga Campionilor și Premier League. „Avem o mulțime de accidentați. Trebuie să sperăm că vor reveni cât mai repede și vor fi pregătiți să reintre în meciuri„.

Totuși, Pep nu a ratat ocazia de a le mulțumi public elevilor săi pentru prestația din dubla cu nemții. Au avut o evoluție entuziasmantă, în special marți seară, deși începutul nu a arătat foarte bine. „A fost un rezultat clar. Suntem fericiți că ne-am calificat în sferturile de finală. Nu am început prea bine, am fost puțin speriați, dar după ce am deschis scorul, ne-am relaxat. Am început să jucăm agresiv. Sigur, cu calificarea decisă, am păstrat un nivel bun„, a spus Guardiola, citat de bbc.com.

Următorul meci al lui City este programat în sferturile FA Cup, împotriva lui Swansea. Partida se joacă sâmbătă, de la 19:20. În campionat, campioana Angliei evoluează la sfârșitul lunii, pe 30 aprilie, pe terenul penultimei claste, Fulham.

Cu 8 etape înaintea finalului Premier League, Manchester City este pe primul loc, cu 74 de puncte, dar va avea de tras serios, spre deosebire de sezonul trecut. Liverpool este pe poziția secundă, la un punct distanță.

Publicat: 13 03. 2019, 09:01
Actualizat: 13 03. 2019, 09:40