Pep Guardiola, dărâmat după coșmarul carierei! Nu i s-a mai întâmplat niciodată asta și a ratat finala Ligii Campionilor: „Asta a fost, e simplu! O lovitură grea!”

Pep Guardiola a părut dărâmat după ce a trăit la Madrid coșmarul carierei! Tehnicianul lui Manchester City le reproșează jucătorilor că n-au făcut nimic pentru a opri presiunea pusă de Real Madrid. Ibericii s-au impus cu 3-1 și o vor întâlni pe Liverpool în finala Ligii Campionilor.

Antrenorul liderului din Premier League a luat pentru prima oară mai mult de un gol în ultimele minute, de când a ajuns în Anglia.

Astfel, Jurgen Klopp are șansa să-și ia revanșa, după ce în urmă cu patru ani a fost învins de Real Madrid în finala de la Kiev, scor 1-3. Iar Liverpool va avea și susținerea fanilor români, care și-au luat deja bilete de avion și au făcut rost de cazare la Paris.

Pep Guardiola, cu moralul la pământ: „Nu poți să aștepți! Asta a fost!”

Pep Guardiola crede că Manchester City a cedat presiunii pe final, mai ales după ce scorul a devenit 1-1, iar Real Madrid a căutat imediat golul care să împingă partida în prelungiri.

„Am fost aproape, dar n-am putut să ajungem acolo! Este o lovitură grea. Nu știu dacă meritam mai mult. E simplu. În prima repriză, nu prea am fost în meci. După ce am dat gol, am fost mai buni. Jucătorii se simțeau confortabil, dar problema este că în ultimele zece minute nu poți să aștepți. Trebuiau să marcheze două goluri, dar au fost capabili să facă asta, știm asta din istoria lor. Au pus multă presiune, cu toții, cu Militao, cu Asensio. Și asta a fost”, a spus Pep Guardiola.

Eliminată de Liverpool din Cupa Angliei, Manchester City rămâne să lupte pentru cucerirea Premier League, acolo unde oamenii lui Guardiola au un punct peste „cormorani”.

Publicat: 05 05. 2022, 01:33
Actualizat: 05 05. 2022, 02:48