Ovidiu Hațegan, misiune grea în Manchester City – Borussia Dortmund! Decizie întoarsă de VAR și gol anulat pentru nemți | VIDEO

Referee checks VAR screen during the UEFA Champions League, quarter final, 1st leg football match between Manchester City and Borussia Dortmund on April 6, 2021 at the Etihad Stadium in Manchester, England - Photo Craig Galloway / ProSportsImages / DPPI,Image: 603782109, License: Rights-managed, Restrictions: Hungary Out UK Out, Model Release: no

Ovidiu Hațegan, arbitrul român delegat la meciul dintre Manchester City și Borussia Dortmund, din Liga Campionilor, scor 2-1, a avut o seară foarte dificilă și a luat decizii controversate.

Manchester City și Borussia Dortmund s-au întâlnit în cadrul meciului tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Echipa lui Pep Guardiola a deschis scorul în minutul 19, prin golul marcat de către Kevin De Bruyne, mijlocașul belgian în vârstă de 29 de ani.

Ovidiu Hațegan, misiune grea în Manchester City – Borussia Dortmund

Arbitrul român a avut de luat decizii importante în cadrul întâlnirii din Marea Britanie.

În minutul 31, după un contact între Emre Can și Rodrigo, Ovidiu Hațegan a acordat lovitură de la 11 metri pentru Manchester City, însă arbitrul român a consultat sistemul VAR și decizia a fost întoarsă. Englezii nu au mai beneficiat de acel penalty.

La doar cinci minute după această fază, Ovidiu Hațegan s-a aflat în centrul unei decizii controversate. Jude Bellingham, mijlocașul în vârstă de doar 17 ani al Borussiei Dortmund, a scăpat singur cu portarul Ederson (27 de ani), care a căzut în afara careului, puștiul l-a depășit pe acesta și a înscris în poarta goală.

Arbitrul român a fluierat joc periculos asupra portarului de la Manchester City. Pe reluări se vede cum Bellingham intră cu talpa la minge și trece de Ederson. Totodată și portarul englezilor în lovește pe puștiul Borussiei în picior, acesta trece însă și înscrie. Ovidiu Hațegan a anulat golul nemților și a oferit posesia celor de la Manchester City. De asemenea, „centralul” l-a sancționat pe Bellingham cu cartonaș galben.

Echipele de start în Manchester City – Borussia Dortmund

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden – B. Silva
Rezerve: Steffen, Trafford – Aguero, Ake, G. Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Dortmund: Hitz – Morey Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Knauff, Haaland, Reus
Rezerve: Drljaca, Burki – Brandt, Delaney, T. Hazard, Meunier, Passlack, Piszczek, Reinier, Reyna, Schulz, Tigges
Antrenor: Edin Terzic

Stadion: Etihad (Manchester)
Arbitru: Ovidiu Hațegan; Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe; Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs

Publicat: 06 04. 2021, 23:06
Actualizat: 07 04. 2021, 00:18