Obiectivul Barcelonei pentru turul cu Atletico: victorie la zero! Declarația lui Luis Enrique înainte de meci

Barcelona a pierdut, sâmbătă, scor 1-2, meciul cu Real Madrid, primul dintr-o serie de 39 de partide consecutive fără înfrângere, dar antrenorul Luis Enrique (45 de ani) susține că acest insucces îi va motiva în plus pe elevii săi pentru meciul cu Atletico din Liga Campionilor.

După înfrângerea suferită pe Camp Nou, Barcelona a rămas la doar șase puncte distanță de locul doi, ocupat de Atletico Madrid, și la șapte de ultima treaptă a podiumului. Pentru echipa antrenată de Luis Enrique urmează meciul de marți, 5 aprilie, cu Atletico Madrid, în Liga Campionilor.

Aproape că nu mai știam cum se simte gustul înfrângerii. Sper ca acest meci pierdut să fie o motivație în plus pentru jucători și să câștigăm meciul următor. Sper ca toți să treacă peste acest moment pentru că așteaptă o ultimă parte a sezonului foarte grea. Jocul cu Real Madrid a decurs bine în primele 60 de minute. Ne-a lipsit precizia, dar trebuie să ținem cont că madrilenii sunt rivali foarte buni. Am încredere oarbă în jucătorii mei. Ar fi greșit să se concentreze doar asupra rezultatului din meciul trecut.

Atletico sunt o echipă de nivel înalt, de aceea au ajuns până în această fază a competiției. Sunt aproape de nivelul Barcelonei și al lui Real Madrid, în ciuda faptului că nu au același buget precum cele două formații. Vrem să câștigăm jocul de marți fără să primim gol. Atletico are mai multe opțiuni. Se pot apăra timp de 90 de minute și să lovească pe contraatac sau pot face un presing foarte avansat. Se află la un nivel constant timp pe toată durata meciului. Sunt o echipă completă”, a spus antrenorul Barcelonei la conferința de presă dinaintea meciului cu Atletico Madrid.

Meciul Barcelona – Atletico Madrid se va juca marți, 5 aprilie, de la ora 21:45, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.