Nimic nou! Sevilla a condus, dar Bayern a revenit și s-a impus cu 2-1. Jupp Heynckes a ajuns la 12 victorii consecutive în Liga Campionilor. Desfășurarea partidei de pe Ramon Sanchez Pizjuan

Sevilla i-a demonstrat lui Mourinho că în Liga Campionilor nu poți să păcălești fotbalul. Andaluzii au revenit în sferturile competiției după o pauză de 60 de ani, în timp ce Bayern defilează în prestigioasa competiție sub bagheta lui Heynckes. Antrenorul în vârstă de 72 de ani are la activ 11 victorii consecutive în Ligă, record absolut.

După ce nemții au dominat steril debutul de meci, Pablo Sarabia a deschis scorul spre bucuria celor prezenți pe „Ramon Sanchez Pizjuan”. Escudero a pasat superb în diagonală, mijlocașul a preluat de lângă Bernat, după care l-a învins pe Ulreich din apropiere. Răspunsul nemților a venit la numai cinci minute. Ribery a trimis în centru, Navas a deviat decisiv la colțul scurt, iar Soria s-a văzut învins de propriul coleg. Ribery a fost decisiv și după reluare, când i-a pasat lui Alcantara la bara a doua. Mijlocașul adus de la Barcelona a pus capul pentru 2-1, iar „remontada” a fost completă.

Bayern s-a impus cu 2-1 și pleacă cu prima șansă în returul de la Munchen. Jupp Heynckes și-a dus recordul personal la 12 victorii consecutive în Liga Campionilor, în timp ce Montella și elevii săi vor aborda returul, probabil, cu același entuziasm de care au dat dovadă, pentru că n-au nimic de pierdut. Așa cum s-a întâmplat și pe „Old Trafford”.

Publicat: 03 04. 2018, 23:42
Actualizat: 03 04. 2018, 23:47