Nicolae Stanciu, un nou joc excelent în Liga Campionilor. Atacat cu pahare de suporterii lui Dortmund, românul i-a trimis mingea printre picioare lui Reus și a fost aproape să marcheze | GALERIE FOTO

Nicolae Stanciu (26 de ani) a fost titular pentru Slavia Praga în meciul disputat contra celor de la Borussia Dortmund, miercuri seara, scor 0-2, în grupa F din Liga Campionilor. Românul a avut o nouă prestație solidă, însă nu a putut fi decisiv pe tabelă.

„Șeptarul” cehilor venea după un alt joc bun în grupele Ligii Campionior, împotriva lui Inter Milano (1-1) și a continuat în aceeași manieră. A oferit mai multe pase excelente, și-a asumat responsabilitatea șutului, a executat toate fazele fixe ale Slaviei și a fost aproape să marcheze în mai multe rânduri. Marcat de efort, Stanciu a apărut mai puțin în joc în partea secundă și a fost înlocuit în minutul 83, cu Skoda.

La nivel de echipă, Slavia Praga a arătat că trebuie trată cu multă seriozitate de granzii din grupă – Barcelona, Dortmund și Inter. Cehilor nu le-a lipsit mult să facă o nouă surpriză în grupa F, însă Borussia s-a impus, 2-0, după două goluri semnate de Hakimi, ambele venite pe contraatac.

În urma rezultatului înregistrat, Slavia Praga se află pe ultimul loc în grupa F din Liga Campionilor, cu un punct. În următoarea rundă, echipa lui Nicolae Stanciu va primi vizita lui FC Barcelona.

Toate momentele importante ale meciului Slavia Praga – Borussia Dortmund, cu Nicolae Stanciu implicat:

Minutul 9: Stanciu are prima tentativă de a înscrie, însă șutul de la marginea careului e moale, iar Burki prinde fără emoții. (Captură: DigiSport)

Minutul 12: Stanciu îl driblează elegant pe Marco Reus, trecând mingea printre picioarele căpitanului celor de la Dortmund.

Minutul 12: Imediat după ce a trecut de Reus, românul nu a mai putut menține controlul balonului și a pus talpa pe tibia lui Witsel. Stanciu nu a fost sancționat în vreun fel de arbitrul partidei, spre nemulțumirea nemților

Minutul 14: Stanciu prinde din nou curaj și își asumă un nou șut de la distanță, însă mingea trece pe lângă butul din dreapta al porții lui Burki.

Minutul 15: Stanciu merge în flancul stâng pentru a executa un corner, însă este întâmpinat de galeria Borussiei Dortmund, care a aruncat cu mai multe pahare de plastic. Mijlocașul a așteptat câteva secunde, a făcut curățenie în zonă și a trimis în careu, fără rezultat însă.

Minutul 21: Lansare excelentă a lui Stanciu, din jumătatea proprie, care a lăsat mască întreaga defensivă a echipei lui Favre. Masopust a fost lăsat singur cu portarul, însă cehul a trimis dezamăgitor, direct în Burki.

Minutul 24: Internaționalul român semnează una dintre cele mai importante ocazii ale cehilor. Obișnuitul executant al fazelor fixe de la Slavia a trimis în forță, la colțul scurt, după o lovitură liberă dintr-o poziție laterală. Burki a respins cu dificultate în corner.

Minutul 45+2: Stanciu trimite o diagonala perfectă, lungă, care depășește mai mulți adversari și ajunge la un coechipier aflat aproape de tușă.

Minutul 49: Stanciu are o nouă șansă de a puncta pentru Slavia, însă trimite în zid dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri de poarta adversă. Acesta a cerut imediat penalti pentru un presupus henț, însă arbitrul nu a acordat nimic.

Minutul 62: Stanciu încearcă să apară și la finalizare, după ce e lansat bine de un coechipier. Mingea prinde pămânul în apropierea careului advers, iar Burki îi ia fața „șeptarului” de la Slavia.

Publicat: 02 10. 2019, 21:50
Actualizat: 02 10. 2019, 21:52