Mourinho, după Real – United 1-1:** „Șansele sunt egale în continuare”

Antrenorul echipei Real Madrid, Jose Mourinho, a declarat, miercuri seară, după remiza cu Manchester United, scor 1-1, din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, că șansele de calificare în sferturi sunt în continuare egale, informează site-ul oficial al campioanei Spaniei.

Am avut destule șanse de a marca mai mult decât un gol și am deținut inițiativa pe toată durata partidei. Șansele sunt egale în continuare. În mod sigur putem înscrie un gol în deplasare. Nu cred că Manchester United, datorită culturii britanice, va evolua pe teren propriu așa cum a făcut-o aici. Nu se vor mai apăra în zonă. Ne respectăm adversarii, au jucători buni, dar sunt încrezător. Real Madrid poate înscrie goluri și să câștige meciuri în deplasare„, a spus Mourinho.

Jose Mourinho s-a arătat mulțumit că a evoluat în manșa tur pe teren propriu. „Îmi place să joc turul pe teren propriu, deoarece atunci când joci în deplasare prima oară ai tendința de a fi nefericit cu un anumit rezultat, iar când tu joci în deplasare manșa secundă, atunci știi ce trebuie să faci„, a completat Mourinho.

Tehnicianul portughez consideră că Real Madrid se poate califica în returul din Anglia. „Nu îi critic pe cei la United. Ei și-au făcut bine datoria, s-au apărat bine și nu ne-au lăsat spații. Poate că nu au venit aici să câștige. Ei vor fi fericiți acum, dar știu că Real Madrid este capabilă să se califice„, a explicat Mourinho.

Jose Mourinho a precizat că înaintea partidei s-a relaxat împreună cu Alex Ferguson în vestiarul său de la stadion. „Despre întâlnirea cu Ferguson. Eram împreună în vestiarul meu și nu am vorbit despre tactică, ci doar ne-am relaxat. Acum o putem face din nou. Suntem prieteni, viața merge mai departe și ne vom revedea într-o altă săptămână„, a povestit Mourinho.

Echipa spaniolă Real Madrid a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), cu formația engleză Manchester United, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Englezii au deschis scorul prin Welbeck, în minutul 20, spaniolii reușind egalarea prin Cristiano Ronaldo, în minutul 30.