Misiune îndeplinită pentru Dortmund! Totul se va decide în ultima etapă în „Grupa Morții”

-Liderul din această grupă, Arsenal, poate pierde calificarea în ultima etapă dacă Napoli învinge la două goluri diferență
-Dortmund își asigură locul în optimile Ligii în cazul în care va învinge pe terenul lui Marseille, peste două săptămâni

I s-a zis „Grupa Morții” încă de la tragerea la sorți. Asta pentru că echipa considerată ca fiind cea mai slabă este Marseille. Da, peste ea sunt Arsenal, Dortmund și Napoli iar evaluarea este făcută după niște criterii strict microbistice. Fiind atât de complicată încă de când urnele au decis, era normal ca această grupă să fie și cea mai disputată. Înaintea acestei etape, finalista de anul trecut, Borussia Dortmund părea în dificultate. Concret, Arsenal și Napoli aveau câte nouă puncte, Dortmund șase, iar Marseille zero. Astfel, nemții aveau neapărat nevoie de victorie cu Napoli, având în vedere că în tur italienii câștigaseră cu 2-1. Și meciul a început bine pentru băieții lui Klopp. Un penalty acordat ușor la o ținere a lui Fernandez la Lewandowski a pus-o pe Dortmund în avantaj încă din minutul 12. La Londra, Arsenal deschisese scorul încă din secunda 29, iar calculele se complicau pentru cele trei echipe. Blaszczykowski (foto) a mărit avantajul nemților în minutul 60 pentru ca, în minutul 71, Insigne să marcheze pentru napoletani. Arsenal își dublase avantajul după reușita lui Wilshere, iar situația grupei se complicase și mai rău.

Dortmund, avantaj în meciul direct
Pentru a mai ușura din calcule, Aubameyang a înscris pentru 3-1 în minutul 78, iar Dortmund a obținut avantajul în meciul direct. Totul se va decide în ultima etapă, când nemții se deplasează pe terenul lui Marseille. Cu o victorie își asigura calificarea în optimile competiției, indiferent ce se întâmplă în Napoli – Arsenal. În cazul în care italienii reușesc să învingă la o diferență mai mare de două goluri, echipa lui Arsene Wenger rămâne acasă, deși în acest moment este lider.

Barcelona
Xavi l-a egalat pe Raul

Mijlocașul Barcelonei a devenit un adevărat simbol în fotbalul european. Ajuns la 33 de ani, coordonatorul de joc al catalanilor a egalat aseară recordul de prezențe în Liga Campionilor al lui Raul Gonzalez. Astfel, Xavi a bifat 158 de meciuri în cupele europene, toate în tricoul Barcelonei, pentru care a marcat de 13 ori, având în vedere că aseară a reușit golul egalizator, din penalty.

Milan
Kaka, cel mai bun marcator brazilian

Întors la Milan după o perioadă nefastă la Real Madrid, Kaka pare că și-a regăsit ritmul la echipa în tricoul căreia a câștigat și Balonul de Aur în 2007. Deși echipa sa este într-o situația dramatică, fiind pe locul 13 în Serie A, brazilianul a găsit resursele necesare pentru a-și ajuta echipa să meargă mai departe în optimile Ligii Campionilor. Kaka a deschis scorul pentru „diavoli” și a devenit brazilianul cu cele mai multe goluri în cupele europene, 29 la număr.

Ajax
Bucurie tragică

Meciul de la Amsterdam a avut o presiune uriașă pentru gazde. Ajax avea nevoie de o victorie pentru a spera la o calificare în optimile competiției, dar având în vedere că Barcelona era adversarul, nu existau prea multe speranțe. Olandezii au reușit să marcheze de două ori în prima repriză, dar a fost umbrită de un eveniment neplăcut. Un fan al olandezilor a căzut din tribună în momentul în care celebra a doua reușită și a fost imediat transportat la spital.

Mkhitaryan a fost ales Omul Meciului. Armeanul a reușit 5 șuturi pe poartă, 3 pase importante, 6 driblinguri și două deposedări prin alunecare

Publicat: 27 11. 2013, 08:35
Actualizat: 27 11. 2013, 08:36