Mircea Lucescu a numit fotbalistul vinovat de eliminarea Barcelonei în fața Interului: „A greşit la două goluri”
Mircea Lucescu a stat cu ochii pe manșa retur a semifinalelor UEFA Champions League, disputată între Inter Milano și FC Barcelona, și a numit fotbalistul vinovat de eliminarea catalanilor.
Selecționerul echipei naționale a României, care a stat și pe banca gigantului din Serie A, consideră Araujo a greșit la două dintre golurile înscrise de italieni.
Mircea Lucescu l-a scos vinovat pe Araujo
Inter Milano și FC Barcelona s-au întâlnit în semifinalele UEFA Champions League. După ce au remizat în manșa tur, scor 3-3, cele două grupări au repetat rezultatul și în manșa retur. Astfel, meciul a intrat în prelunigiri, iar Inter s-a calificat în finala competiției, grație golului marcat de Frattesi.
Mircea Lucescu a stat cu ochii pe această dispută și a numit fotbalistul vinovat de eliminarea catalanilor. Selecționerul echipei naționale a României, care a stat și pe banca gigantului din Serie A, consideră Araujo a greșit la două dintre golurile înscrise de italieni.
„Sommer a făcut meciul vieții, a scos niște mingi absolut imposibile. În schimb, Barcelona și-a creat o mulțime de ocazii, dar n-a reușit să marcheze suficient. Inter a acționat mai pragmatic, profitând de faptul că Barcelona era obligată să atace cu mai mulți jucători și să se descopere. A folosit la maximum forța fizică a lui Thuram și Acerbi. Iar lui Flick nu prea i-au ieșit schimbările. Araujo a contribuit decisiv la golurile trei și patru ale lui Inter.
Va fi o finală cu PSG, care, în mod normal, nu are cum să scape calificarea în fața lui Arsenal. Are stilul de a controla jocul, iar englezii nu vor mai regăsi aceleași șanse pe care le-au avut cu Real Madrid. Cred că Interul va duce la sfârșit competiția, va cuceri trofeul, mai ales în contextul în care a sacrificat și campionatul pentru Champions League”, a declarat Mircea Lucescu, conform gsp.ro.
Mircea Lucescu, impresionat de ce a văzut în Inter – Barcelona
Mircea Lucescu a fost cu adevărat impresionat de meciul dintre Inter și Barcelona și consideră că cele două echipe au oferit un spectacol demn de finala UEFA Champions League.
„A fost un meci deosebit, iar Inter a demonstrat o dată în plus că vine dintr-un campionat supertacticizat. Și-au luat măsuri speciale cu Yamal, l-au închis, a avut mereu trei jucători în marcaj, dar tot a reușit să fie cel mai bun de pe teren. O partidă care a arătat ca o adevărată finală de Champions League, nu de semifinală: Barcelona și-a pus în valoare oamenii cu calități individuale, Inter a răspuns cu o apărare bună și contraatacuri periculoase.
Inzaghi a ghicit exact înlocuirile potrivite. A împrospătat zona de la mijlocul terenului, unde a renunțat la jucători mai în vârstă, precum Mkhitaryan sau Calhanoglu. A mutat curajos și prin scoaterea lui Lautaro, și-a asumat responsabilități. A preferat prospețimea înaintea experienței. Nu au fost schimbări ușoare, ați văzut cât de triști erau pe bancă cei trei”,