Milan a acuzat arbitrajul lui Kuipers:** „E o rușine”

Două penalty-uri în prima repriză, ambele transformate de Messi, au rezolvat calificarea Barcelonei în semifinalele Ligii Campionilor. Marți seară, pe „Camp Nou”, după un 0-0 șters în tur, echipa catalană a tranșat returul cu Milan (3-1). Italienii au pus însă tunurile pe centralul olandez Bjorn Kuipers, pentru lejeritatea cu care a acordat al doilea penalty.

În tur, Barcelona s-a plâns de gazonul mizerabil de pe „San Siro” și de două penalty-uri neacordate. Le-a primit în retur, pe „Camp Nou”. Două penalty-uri în primele 45 de minute, o premieră în Liga Campionilor până marți seară. Dacă primul (min. 11), acordat de Bjorn Kuipers după un fault al lui Antonini asupra lui Messi, a fost extrem de clar, al doilea a ridicat semne de întrebare. Mai ales că a venit la capătul unei faze controversate și într-un moment cheie (41), la nouă minute după ce Milan egalase prin Nocerino. Reușita lui Iniesta (53) a contat mai mult pentru statistici, pentru că italienii sunt siguri că soarta calificării s-a jucat în finalul primei reprize. „Barca, cu puțin ajutor”, a titrat ieri Gazzetta dello Sport, în timp ce Corriere dello Sport a mers pe trăirile rosso-nerrilor, „Milan furioasă”, dar a scris că al doilea penalty a fost „inexistent”.

„Acum îl înțeleg pe Mourinho”

Nu doar presa italiană s-a plâns de arbitraj, ci și jucătorii lui Milan. Cel mai dur a fost Ibrahimovic. „Barca e cea mai bună echipă din lume. Nu trebuie să câștige așa. E o rușine. Acum înțeleg ce simte Mourinho de fiecare dată când vine pe Camp Nou”, a spus vârful lui Milan. Pentrul catalani, evident, adevărul a fost altul. „Am văzut reluările ambelor incidente. Ambele au fost penalty-uri clare. Dacă Ibrahimovic vrea să se pună bine cu Mourinho, e treaba lui, dar noi am ajuns a cincea oară în semifinale. Vorbim doar pe teren”, a replicat Guardiola.

Messi, recordul de goluri într-un sezon

Cu cele două reușite de la punctul cu var, Messi a ajuns la 14 goluri într-un sezon al Ligii Campionilor, record absolut! Precedentul (12 goluri) îi aparținea atât lui cât și lui Van Nistelrooy (2002-2003). În acel sezon, olandezul mai marcase de două ori și în turul III preliminar, pentru Manchester United, reușite care nu s-au contabilizat însă la statisticile oficiale. 14 goluri a marcat și Jose Altafini pentru Milan (1962-1963), cu mențiunea că vorbim despre Cupa Campionilor.

Barcelona s-a calificat pentru a cincea oară consecutiv în semifinalele Ligii Campionilor, o performanță pe care a mai reușit-o doar Realul, în sezoanele 1956-1960, în Cupa Campionilor

„Majoritatea arbitrilor nu au personalitatea necesară pentru acest nivel. Dacă a fost o ținere în careu, atunci dai penalty. Olandezul a arătat că are caracter”, Dani Alves, fundaș Barcelona

58 de goluri în 49 de apariții are Messi la Barcelona în acest sezon, în toate competițiile

18 goluri într-un sezon este recordul în cupele europene, reușit de columbianul Falcao, în tricoul lui Porto (2010-2011)

„A fost o ținere reciprocă”

Al doilea penalty pentru catalani a fost dictat de centralul Kuipers în finalul primei reprize (41), după o lovitură de colț a Barcelonei.
Nesta era cu mâinile pe tricoul lui Busquets, dar, în timp ce mijlocașul Barcei încerca să scape din strânsoare, pe traseu s-a interpus și Puyol. Căpitanul „blaugrana” l-a blocat pe Nesta, iar din meleul rezultat Busquets s-a prăbușit. Centralul Kuipers a indicat punctul cu var, spre furia italienilor care au reclamat faptul că balonul nu era în joc în momentul infracțiunii.

„L-am tras pe Busquets puțin, dar am fost blocat de Puyol. Deci am fost faultat și eu. Din ce am văzut atunci, de pe gazon, arbitrul a fluierat înainte ca mingea să fie repusă în joc”, a comentat Nesta. Faza a fost comentată și de Ion Crăciunescu. „În opinia mea a fost o ținere reciprocă. Mai mult nu vreau să comentez pentru că nu vreau să intru în conflict cu UEFA și FIFA”, a spus președintele CCA.

„La primul penalty a fost greșeala noastră. La al doilea, arbitrul a ajutat-o pe Barcelona”, Massimiliano Allegri, antrenor AC Milan

„Am făcut o muncă foarte bună în echipă. Am primit mai multe apeluri după meci și toată lumea m-a lăudat”, Bjorn Kuipers, pentru Associated Press

Publicat: 05 04. 2012, 08:45
Actualizat: 05 04. 2012, 08:45