Messiriașii

Barcelona a câștigat meritat partida din Scoția, având acum prima șansă la calificarea în sferturi. Celtic și FC Barcelona nu puteau să fie egale aseară decât dacă fotbalul era nedrept.

Deși gazdele au început în forță, Vennegoor of Hesselink, vârful olandez al celor de la Celtic, deschizând scorul după o furișare prin­tre centralii Barcei, Messi a readus egalitatea în doar două minu­te. La pauză, contrar cifrelor statistice ale primei părți, posesie, șuturi la poartă, ocazii de gol, tot gaz­dele au intrat în avantaj la cabine.

Mitanul secund, jucat în aceeași notă, l-a adus în prim-plan pe Henry, un alt vârf care va încerca poarta României la Euro. Francezul din ofensiva Barcelonei a marcat pentru 2-2, pentru ca pe finalul partidei același Messi să aducă, victoria Barcelonei și dreptul la o speranță mai mare la calificarea în sferturile competiției.