Messi nu l-a uitat pe Ronaldo. Ce a spus argentinianul despre performanța lui CR7 și cu cine vrea să joace Barcelona în „sferturile” Ligii

Lionel Messi (31 de ani) a produs un nou meci de calitate la FC Barcelona, în calificarea obținută de catalani în faza sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, în urma victoriei cu Olympique Lyon, scor 5-1.

La finalulul jocului de pe Camp Nou, în care a reușit două goluri și două pase decisive, Messi a vorbit despre jocul cu Lyon, dar și despre posibilul adversar pe care Barcelona îl va înfrunta în faza următoare a Ligii.

„Am intrat să câștigăm și am plimbat bine mingea. Am suferit puțin la scorul de 2-1, ne-am complicat puțin situația în urma unei faze fixe. Înainte de asta, nu au avut ocazii. A fost bine că am făcut 3-1 apoi și ne-am putut relaxa. Golul trei l-am reușit cu o mică dificultate, dar a intrat cu noroc. La 3-1 am avut parte de mai mult spațiu și am putut ieși rapid pe contraatac.

Toate adversarele sunt dificile de acum în Liga Campionilor. Ajax, de exemplu, a arătat că are o echipă senzațională, cu mulți tineri, și nu se teme de nimeni. Trebuie să ne pregătim pentru o provocare dificilă”, a declarat Messi, potrivit Marca.

Messi nu l-a uitat nici pe marele său rival, Cristiano Ronaldo, care a înscris trei goluri contra lui Atletico Madrid, și a calificat-o pe Juventus în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după 3-2, la general: „Ce au făcut Cristiano Ronaldo și Juventus a fost impresionant. Credeam că Atletico va fi ceva mai puternică. Ronaldo a avut o noapte magică, cu trei goluri”, a mai spus decarul Barcelonei.

Pe lângă echipele lui Messi și Ronaldo, Barcelona, respectiv Juventus, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor mai sunt calificate Ajax, Tottenham, Porto, Manchester City, Manchester United și Liverpool. Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din această fază va avea loc vineri, de la ora 13:00.

Publicat: 14 03. 2019, 07:27
Actualizat: 14 03. 2019, 07:28