Messi e gol-trotter!** Goluri în 20 de orașe din Europa pentru starul Barcelonei

Argentinianul a bifat la Paris al 20-lea oraș în care marchează la meciurile din competițiile europene după ce a înscris în egalul, 2-2, cu PSG.

Atacantul Barcelonei a suferit o accidentare contra francezilor, dar după investigații mai amănunțite, medicii catalanilor au anunțat că Messi va reveni pe teren în maximum zece zile.

Că Messi înscrie nu este o surpriză pentru nimeni. Nici că recorduri vechi de zeci de ani cad ca spicele când argentinianul mișcă plasa porții adverse. Contra lui PSG, cvadruplul Balon de Aur a mai schimbat o bornă în fotbalul mondial chiar dacă a jucat doar 45 de minute. Golul care a deschis scorul pe Parc des Princes a însemnat al 20-lea oraș european în care Lionel Messi reușește să marcheze în competițiile continentale, conform contului de Twitter @messistats. În felul acesta, argentinianul a bătut recordul lui Raul, care bifase doar (!) 19 orașe. Atacantul Barcelonei poate ridica ștacheta dacă echipa sa va merge în semifinalele competiției având în vedere că nu a marcat în Munchen, Dortmund, Torino, Malaga sau Istanbul, orașe care încă sunt în competiție.

Accidentarea nu e gravă

Deși a înscris contra lui PSG, echipa sa nu a reușit să se impună, golul lui Matuidi din prelungiri făcând ca semifinalista să se decidă săptămâna viitoare, pe Camp Nou. Totuși, emoțiile catalanilor au fost mai mari când Messi a acuzat dureri la bicepsul femural al piciorului drept. Vilanova nu l-a lăsat să continue partida și l-a scos la pauză. După investigațiile făcute ieri, fanii Barcelonei pot respira ușurați. Accidentarea îl va ține pe Messi în afara terenului maximum zece zile, dar sunt voci care susțin că argentinianul va fi pe teren la returul cu PSG, de miercurea viitoare. „Din fericire nu este nimic grav și voi reveni foarte repede”, a postat Messi pe Facebook. Ultima oară când fotbalistul Barcelonei a suferit o accidentare similară a fost în urmă cu patru ani după un meci cu Celtic Glasgow. Atunci a lipsit de pe gazon o lună și jumătate.

Publicat: 04 04. 2013, 08:50
Actualizat: 04 04. 2013, 08:51